Lepsza opieka nad pacjentami, poprawa warunków i komfortu pracy dyspozytorów Wojewódzkiego Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. To dzięki wyremontowaniu dyspozytorni medycznej pogotowia.

[Not a valid template]

 

– Modernizacja dyspozytorni, którą właśnie zakończyliśmy, pomaga nam w jeszcze lepszej opiece nad pacjentami. Nie przesadzę, jeśli powiem, że nasza dyspozytornia jest jedną z najnowocześniejszych w kraju – mówi Andrzej Kwiatkowski, szef WSPR.

W trakcie remontu dyspozytorni przy ul. Wyzwolenia wymieniony został praktycznie cały system teleinformatyczny oraz instalacje elektryczne. Dyspozytornia obecnie jeszcze lepiej zabezpieczona jest przed niepożądanymi sytuacjami, posiada własne zasilanie energetyczne oraz rezerwowe dostępy do sieci internetowej i telefonicznej.

Dane na tablet i komórki

Dyspozytorzy dzięki zaawansowanemu systemowi informatycznemu na bieżąco widzą, gdzie są poszczególne zespoły medyczne, na jakim etapie przebiega zlecenie wyjazdu a nawet z jaką prędkością jedzie dana karetka.

– Gdy zapada decyzja, że karetka jedzie do pacjenta, ratownicy otrzymują wszystkie potrzebne dane drogą elektroniczną – na tablet i komórki. Błyskawicznie przekazujemy w ten sposób m.in. adres, powód wezwania – wyjaśnia Łukasz Hudzik z WSPR.

Jako jedna z niewielu, dyspozytornia w Rzeszowie posiada bazę wszystkich pacjentów, do których pogotowie już jeździło.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Przy kolejnym zgłoszeniu od razu mamy część ważnych danych, na przykład na temat chorób, udzielonej wcześniej pomocy – dodaje Hudzik. – To bezcenne, gdy dzwoni ktoś mający np. trudności z mówieniem, chociażby z powodu ostrego ataku astmy. Szybko identyfikujemy wówczas numer, mamy adres. Wiemy, gdzie pomóc.

Widzą trzy najbliższe śmigłowce

Co ciekawe, dyspozytornia w Rzeszowie, jako jedyna dyspozytornia w Polsce, ma dostęp do sieci informatycznej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dyspozytorzy widzą trzy najbliższe śmigłowce – w Sanoku, Krakowie i Lublinie. Dzięki temu znają np. stan pogody, a co za tym idzie czy są zdolne do wylotu, godziny ich pracy, a także na jakim etapie jest wykonywany obecny lot.

Dyspozytornia w Rzeszowie przyjmuje zgłoszenia z czterech powiatów: rzeszowskiego, łańcuckiego, leżajskiego i niżańskiego. Dysponuje 17 zespołami ratownictwa medycznego, które czuwają nad bezpieczeństwem ok. 600 tys. osób.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama