Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Są już dwie, będzie trzecia. O czym mowa? O nowej  jednostce straży pożarnej, która ma powstać w rzeszowskiej strefie ekonomicznej Dworzysko. Strażacy będą szybciej dojeżdżać na interwencje.

W Rzeszowie mamy dwie jednostki straży pożarnej. Jedna z nich znajduje się przy ul. Mochnackiego, druga na terenie byłego zakładu WSK, obecnie Pratt and Whitney Rzeszów. Okazuje się jednak, że to za mało. Dlatego też do końca 2019 roku na 2-hektarowej działce na Dworzysku ma powstać trzeci oddział straży pożarnej w Rzeszowie.

Decyzja o budowie nowej jednostki podjęto z uwagi na to, że w Rzeszowie przybywa mieszkańców, powstają nowe sieci dróg, a na terenie Dworzyska jest coraz więcej firm.

– Nie bez znaczenia jest również  czas dojazdu do zdarzenia. Nowa jednostka daje szanse na to, aby go skrócić – wyjaśnia Grzegorz Wójcicki, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

– Ponadto, poszerzyła się również nasza baza samochodowa. Mamy też więcej sprzętu, który wymaga najczęściej przechowywania w pomieszaniu o odpowiedniej temperaturze – dodaje Wójcicki.

Nowa jednostka doprowadzi również do rozdzielenia strażaków na trzy grupy specjalistyczne. Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania, który ma się zakończyć 15 grudnia. Wówczas dowiemy się, jak duży będzie nowy strażacki obiekt, ile będzie miał pomieszczeń oraz w co dokładnie zostanie wyposażony.

Póki co w planach jest, aby nowa baza miała bloki garażowe, sale edukacyjne, pomieszczenia socjalne dla strażaków, szatnie czy warsztat sprzętu ochrony dróg oddechowych. Na terenie jednostki ma znaleźć się również strażacki tor przeszkód oraz boisko wielofunkcyjne do treningów ratowników.

Budowa nowej jednostki będzie finansowana z „Programu Modernizacyjnego Służb Mundurowych”. Jej szacunkowy koszt to nieco ponad 12 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama