Reklama

8 mln złotych kosztowała budowa nowego Klinicznego Zakładu Radioterapii i Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej w Rzeszowie. W piątek (19 września) obiekt oficjalnie otwarto.

Nowy budynek powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. W obiekcie o powierzchni 700 metrów kwadratowych znajduje się poradnia onkologiczna i zakład radioterapii. Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa podkarpackiego. Obiekt został wyposażony w nowoczesne urządzenia, w tym akcelerator, służący do naświetleń ratujących życie chorych na raka.

Rocznie na Podkarpaciu nowotwór diagnozuje się u 8 tysięcy osób. Dziś w regionie z tą chorobą walczy ok. 25 tysięcy ludzi.

Witold Wiśniewski, dyrektor szpitala przy ul. Szopena, na otwarciu budynku tłumaczył, że skuteczna walka z nowotworem to nie tylko wykwalifikowana i doświadczona załoga, ale również kosztowny sprzęt. W nowym budynku go nie brakuje. Akcelerator umieszczono w specjalnym bunkrze. Takich urządzeń na Podkarpaciu dotychczas było pięć, w samym Rzeszowie dwa.

W przeliczeniu na jednego pacjenta Podkarpacie miało najniższy współczynnik w kraju w dostępności do akceleratorów.

– Teraz będziemy bliżej środka – powiedział Witold Wiśniewski. – Nasi pacjenci będą jeszcze lepiej leczeni niż do tej pory – dodaje Jan Gawełko, wojewódzki konsultant ds. onkologii.

Nowootwarty budynek to nie tylko Zakład Radioterapii, ale również Wojewódzka Poradnia Onkologiczna, która w piątek zaczęła pracę. Dotychczas było tylko 6 gabinetów. Pacjenci skarżyli się na tłok w starej poradni. Teraz gabinetów jest dwa razy więcej, co oznacza, że lekarze będą mogli przyjmować więcej pacjentów i zmniejszą się kolejki do specjalistów.

Powierzchnia poradni także zwiększy się dwukrotnie. – Ludzie, u których zdiagnozowano nowotwór, nie mogą czekać. Pomoc musi być udzielona natychmiastowo – podkreślał rangę inwestycji członek zarządu województwa podkarpackiego Tadeusz Pióro.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie w onkologię zainwestował do tej pory 35 ml. zł. To nie jedyna na Podkarpaciu inwestycja służąca rozwojowi onkologii w naszym województwie. W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie kończą się prace przy budowie onkohematologii dziecięcej oraz onkologii przeszczepowej w Brzozowie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: