Zdjęcie: ZOZ nr 2 w Rzeszowie

Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie zaprasza na profilaktyczne badania piersi do nowej pracowni mammograficznej. Pracownię zmodernizowano i wyposażono w wysokiej jakości cyfrowy aparat Amulet Innovality.

Dzięki temu badania odbywają się w komfortowych warunkach, a także są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla pacjentek. Mammograf nowej generacji umożliwia znacznie skuteczniejszą diagnostykę i wykrywanie choroby już w bardzo wczesnym stadium. 

–  Co pozwala zdiagnozować najmniejsze zmiany w piersiach, nawet takie o wielkości 1 mm – mówi lek. med. Justyna Filipowska, lekarz radiolog.

Amulet Innovality umożliwia badania w technologii 3D. Aparat ma również unikalną płytkę, która dopasowuje się do kształtu piersi, pozwalając na równomierne rozłożenie nacisku, a jednocześnie bezpiecznie utrzymuje pierś, zapewniając adekwatne rozłożenie tkanki.

Samo badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, by badanie wykonać podczas pierwszych 7 dni od pierwszego dnia miesiączki. Do wykonania zdjęć mammograficznych pacjentka zdejmuje odzież od pasa w górę.

Wykonanie zdjęć trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne. Mammografia pozwala wykonać 4 zdjęcia. – Piersi zostają uciśnięte w urządzeniu, co umożliwia uzyskanie wyraźnego i precyzyjnego obrazu –  mówi Barbara Furman z ZOZ nr 2 w Rzeszowie.

Ucisk nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia pacjentki, a wykorzystywana w trakcie badania dawka promieniowania jest minimalna. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Badania profilaktyczne są niezwykle istotne, ponieważ rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta – w Polsce co roku rozpoznaje się około 18 tysięcy nowych przypadków.

Mammografia piersi jest szczególnie ważna dla kobiet od 40. do 50. roku życia (zaleca się raz na 2 lata), powyżej 50 lat (coroczne badania), wieku 50-69 lat, które dotychczas nie chorowały na raka piersi.

Każda pani w wieku 50-69 lat może, a nawet powinna, raz na dwa lata wykonać bezpłatną mammografię. Kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi – twierdzi lek. med. Justyna Filipowska.

Przed badaniem koniecznie należy poinformować swojego lekarza lub technika radiologicznego o prawdopodobieństwie, że jest się w ciąży. Informacje na temat mammografii pod numerami: 17 861 36 34, 17 86 13 605 lub e-mail: radiologia@zoz2.pl

Zdjęcie: ZOZ nr 2 w Rzeszowie

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama