Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Ratusz ogłasza: zdecydowaną większość uwag mieszkańców do projektu studium rozpatrzono pozytywnie. Nową wersję „zielonej konstytucji” mieszkańcy Rzeszowa poznają w marcu 2023 roku.

Nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta Rzeszowa to jeden z najbardziej kontrowersyjnych dokumentów, który powstał w okresie rządów prezydenta Konrada Fijołka. Od razu oprotestowany, bo miasto postanowiło, że 30 procent terenów w mieście ma być przeznaczonych pod zieleń. 

Gdy 27 maja br. miasto ujawniło projekt „zielonej konstytucji”, która w założeniu ma pomóc w opanowaniu chaosu urbanistycznego w Rzeszowie, natychmiast zaczęły się protesty. Najgłośniej protestowali mieszkańcy przyłączonych w ostatnich latach terenów do Rzeszowa, bo to właśnie na nich wytyczono najwięcej terenów zielonych. 

Gniew mieszkańców Białej, Budziwoja, Pogwizdowa Nowego, Bzianki, Matysówki, Przybyszówki i Słociny, był na tyle silny, że władze miasta obiecały poprawki do „zielonej konstytucji”. Uwagi do studium mieszkańcy mogli zgłaszać do 21 lipca. Analizowali je urzędnicy z Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa. 

Główny zarzut pod adresem ratusza był taki, że podnosi rękę na prywatną własność i arbitralnie dyktuje właścicielom działek co mogą na nich robić. – Nic na nich nie wybudujemy, a ich wartość dramatycznie spadnie. Na działki będzie można co najwyżej wyprowadzać psy – mówili mieszkańcy. O pomoc prosili Ministerstwo Sprawiedliwości

Opozycyjny w radzie miasta PiS, gdy zobaczył skalę protestów, stwierdził, że projekt nowego studium należy wyrzucić do kosza, potem radni tego klubu złożyli swoje propozycje jak uratować „zieloną konstytucję”, uwagi do studium mieli także proprezydenccy radni z Koalicji Obywatelskiej. Temat studium na wiele miesięcy został wyciszony. 

Będzie można budować domy

W czwartek, 15 grudnia, ratusz poinformował, że zdecydowaną większość zgłoszonych uwag przez mieszkańców rozpatrzono pozytywnie. Uwag było blisko 4000 i, jak podają służbie miejskie, dotyczyły one 7799 działek na terenie Rzeszowa. Najwięcej zastrzeżeń złożyli mieszkańcy Budziwoja, Przybyszówki, Bzianki i Słociny.

Większość uwag dotyczyła zabudowy terenów, które w projekcie studium oznaczono na zielono jako zieleń krajobrazowa. Jak twierdzi Konrad Fijołek, blisko 75 proc. uwag mieszkańców rozpatrzono pozytywnie. – I na tych terenach w nowym studium zostanie dopuszczona możliwość zabudowy jednorodzinnej – zapewnił w czwartek prezydent Fijołek.

Prezydent na zgłoszone uwagi nie odpowiadał indywidualnie. Zrobił to w formie wydanego zarządzenia opublikowanego w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej. – To będzie tabela z listą uwag i informacją, które zostały rozpatrzone pozytywnie, negatywnie, a które pozostały bez rozpatrzenia – tłumaczyli wcześniej urzędnicy. 

I jak podają teraz, przykładowo spośród 1886 uwag mieszkańców Budziwoja pozytywnie w całości lub w części rozpatrzono 1594. Na os. Przybyszówka złożono 1805, z czego pozytywnie (w całości i w części) rozpatrzono 1535 uwag. Tylko niewielka część uwag dotyczących terenów zieleni krajobrazowej nie została rozpatrzona pozytywnie.

– Dotyczy to terenów nad Wisłokiem oraz w sąsiedztwie innych rzeszowskich rzek i potoków. Te miejsca powinny być zielone i służyć wszystkim mieszkańcom – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Przebieg nowych dróg oprotestują?

Wśród innych uwag, których nie uwzględniono, znalazły się dotyczące m.in. przebiegu przyszłych dróg. – Mamy świadomość, że nie każdy przebieg nowej drogi będzie odpowiadał wszystkim. Ale musimy mieć świadomość, że nowy układ komunikacyjny Rzeszowa musi być projektowany, a tereny pod przyszłe drogi rezerwowane – mówi Konrad Fijołek.

Nowy plan zakłada, że w lutym 2023 r. będą jeszcze trwały uzgodnienia związane z poprawioną wersją „zielonej konstytucji” (zobacz prezentację). Miesiąc później dokument zostanie upubliczniony, co też rozpocznie dyskusję nad nową wersją studium. W kwietniu zaś będzie można składać uwagi, na maj zaplanowano ich rozpatrzenie.

Harmonogram dalszych prac nad „zieloną konstytucją” przewiduje, że w czerwcu 2023 roku nad projektem pochylą się miejscy radni. To oni finalnie zdecydują, czy nowe studium zostanie przyjęte i zastąpi ponad 20-letni dokument. 

(ram)

Jak wyszukać swoją uwagę? 

1. Wejść na stronę internetową Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa (BIP), wpisując w przeglądarce adres: bip.erzeszow.pl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

2. Z panelu Informator należy wybrać PLANOWANIE PRZESTRZENNE, a następnie AKTUALNOŚCI

3. Należy otworzyć artykuł „Zarządzenie Nr VIII/2132/2022 Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 12 grudnia 2022 r. – Rozpatrzenie uwag wniesionych do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rzeszowa i prognozy oddziaływania na środowisko”.

4. Po kliknięciu na Załącznik nr 1 – wykaz uwag zgłoszonych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu Studium, wraz z informacją o sposobie ich rozpatrzenia (tabela 773 strony) otworzy się wykaz uwag.

5. W związku z anonimizacją Zarządzenia zaleca się wyszukiwanie po numerze nieruchomości, której dotyczyła uwaga, poprzez kombinację klawiszy CTRL F, co spowoduje otwarcie „okna wyszukiwania”.

6. W „oknie wyszukiwania” należy wpisać obręb i numer działki, której dotyczyła uwaga, wg schematu: nr obrębu-nr działki np. 222-3617/1

7. W przypadku uwag nieuwzględnionych lub uwzględnionych w części, w ostatniej kolumnie tabeli znajduje się odesłanie do uzasadnienia, które znajduje się w Załączniku nr 2 – Uzasadnienie sposobu rozpatrzenia uwag (dokument 27 stron).

8. Aby zapoznać się z uzasadnieniem sposobu rozpatrzenia uwag należy w Zarządzeniu Nr VIII/2132/2022 Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 12 grudnia 2022 r., otworzyć Załącznik nr 2

9. W przypadku problemów z wyszukiwaniem rozpatrzenia uwagi złożonej do studium, może się skontaktować się z pracownikami Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa:

– mailowo, pisząc na adres: uwagi_studium@brmr.erzeszow.pl

– telefonicznie, poprzez kontakt z pracownikami Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa w godzinach (8:00-15:00) pod numerami telefonów:

* Przybyszówka i Bzianka: 17 748 49 05

* Budziwój i Biała: 17 748 49 10

* Słocina i Matysówka: 17 748 49 18

* całe miasto: 17 748 49 07; 17 748 49 08; 17 748 49 25; 17 748 49 29

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama