Zdjęcie: Policja.pl
Reklama

Oszuści nie próżnują. Do metody „na wnuczka” zaczęli dodawać legendę „na koronawirusa”. Policja ostrzega przed oszustami.

Piąta fali pandemii koronawirusa w Polsce stała się faktem. W piątek w całym kraju odnotowano najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń – 36 665, na Podkarpaciu także padł rekord – 2 403 zachorowania. Prognozy w naszym regionie też nie napawają optymizmem.

Tymczasem policja poinformowała właśnie, że oszuści, którzy nabierają głównie seniorów „na wnuczka” i wyłudzają od nich nierzadko oszczędności życia, w swojej perfidii posuwają się coraz dalej. Do swoich działań wykorzystują legendę „na koronawirusa”.

Oszuści dzwonią głównie do starszych osób, podając się za członka rodziny, który choruje na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza chorobę, wskazując pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

Oszuści, informując o konieczności wyłożenia sporej gotówki, próbują wyłudzić pieniądze żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych.

– Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają słowną presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel, potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy – podała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

W Polsce właśnie zatrzymano pierwszych oszustów, którzy działali według tego schematu. W Łodzi wpadły trzy osoby, w tym samym czasie na przejściu granicznym w Badenii-Wirtembergii ujęto dwóch innych członków gangu w wieku 21 i 71 lat, tzw. odbieraków.

Łódzcy policjanci szacują, że oszuści wyłudzili w ten sposób blisko 300 tys. euro! Trójka  zatrzymanych osób w Polsce została aresztowana na trzy miesiące. Niewykluczone, że podejrzani docierali do ofiar na terenie całej Europy. W sprawę zaangażował się Europol.

Policja przypomina, że żaden pacjent chory na COVID-19 nie musi płacić za swoje leczenie.  Diagnostyka, pobyt w szpitalu i podawane tam leki są darmowe. Jeżeli ktoś do was dzwoni i wmawia wam, że musi zapłacić za leczenie, to jak najszybciej rozłączcie się. 

O próbie oszustwa powiadomcie policję, dzwoniąc na numer 112. Policja przypomina też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które powinny was uchronić przed oszustwem:

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom policję (nr 112).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama