Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Sesja na Uniwersytecie Rzeszowskim ma być online. Tylko w uzasadnionych przypadkach będzie można studentów egzaminować w sposób tradycyjny. 

Od dwóch miesięcy zajęcia na wyższych uczelniach są prowadzone online z uwagi na epidemię koronawirusa. Nie inaczej jest do końca maja na Uniwersytecie Rzeszowskim. To się jednak zmieni od poniedziałku (1 czerwca). 

Zgodnie z zarządzeniem rektora UR z 4 maja od 1 do 14 czerwca zajęcia mają być prowadzone w trybie zdalnym i stacjonarnym pod nadzorem dziekana, zaś od 15 do 28 czerwca trwa z kolei “wydłużenie semestru dla zrealizowania zajęć koniecznych z udziałem studentów”.

Sesja egzaminacyjna ma się rozpocząć 16 czerwca i potrwać do 19 lipca. W tym samym terminie mają się odbyć też obrony prac dyplomowych. Sesję poprawkową zaplanowano w terminie 31 sierpień – 6 września. Przerwa wakacyjna ma trwać z kolei od 20 lipca do 30 września. 

„Zamrożone” pielęgniarki 

To na jakich zasadach i w jakim trybie ma się odbyć sesja egzaminacyjna wzbudziło w ubiegłym tygodniu wśród studentów wiele niejasności. Studenci prawa bili na alarm, że władze UR nie podały szczegółowych wytycznych, co do sposobu egzaminowania, by był on bezpieczny zarówno dla studentów, jak i wykładowców. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Po naszej publikacji z tym samym problemem zwrócili się do nas studenci pielęgniarstwa. „Tak bardzo są teraz potrzebne pielęgniarki, szczególnie te, które kończą w tym roku licencjat. Z uwagi na panujący chaos są „zamrożone”, a mogłyby już od lipca czy sierpnia wspomagać służbę zdrowia” – piszą studenci pielęgniarstwa. 

„Jakie plany ma UR w sprawie tego kierunku? Jak będą wyglądały egzaminy? Co z niedokończonymi praktykami?” – pytają. 

Nowe zarządzenie rektora UR 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Gdy pytaliśmy o te sprawy przedstawicieli Uniwersytetu Rzeszowskiego, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W zamian, w piątek (29 maja), dr Maciej Ulita, rzecznik UR, poinformował nas o nowym zarządzeniu rektora uczelni. 

Co się z niego dowiadujemy? Otóż, między 15 czerwca a 5 lipca odbędzie się sesja „dla zajęć dydaktycznych realizowanych w formie zdalnej”, zaś między 29 czerwca a 19 lipca „dla zajęć dydaktycznych realizowanych w kontakcie bezpośrednim”.

„Zaliczenia oraz egzaminy odbywają się zdalnie, chyba, że ze względu na specyfikę zaliczenia, egzaminu wymagana jest fizyczna obecność w obiektach UR i wykorzystania znajdującej się tam aparatury i wyposażenia” – czytamy w najnowszym zarządzeniu rektora, prof. Sylwestra Czopka. 

Jeśli chodzi o zaliczenie praktyk, te jak się dowiadujemy z zarządzenia rektora, określa koordynator praktyk w porozumieniu z dziekanem Kolegium. Ponadto, w dalszym ciągu zajęcia zdalnie mają się odbywać na wszystkich kierunkach w Kolegium Nauk Społecznych i Kolegium Nauk Humanistycznych.

W przypadku Kolegium Przyrodniczym i Kolegium Nauk Medycznych zajęcia mają się odbywać w sposób mieszany. Na uczelni będą tylko te zajęcia, które wymagają „fizycznej obecności”. 

„Kontakt osobisty należy ograniczyć do niezbędnego minimum, korzystać z dostępnych rozwiązań teleinformatycznych, dokumentację papierową składać w miejscach wyznaczonych przez Dziekana Kolegium” – czytamy w zarządzeniu rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Nie ma konieczności składania papierowej „obiegówki”. Uniwersytet Rzeszowski zastrzega, że wytyczne mogą się zmienić w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Pełna treść nowego zarządzenia rektora UR jest TUTAJ, a załączniki do niego znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama