Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Podkarpaciu będzie jednym z trzech województw w Polsce, w których zostaną przeprowadzone badania przesiewowe na koronawirusa. 

W sobotę premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił „100 solidarności” w związku z pandemią koronawirusa. Nauczanie zdalne zostaje przedłużone do 23-24 grudnia, szkoły będą zamknięte w dniach 4-17 stycznia 2021. Przerwa w nauce w całym kraju zastąpi dotychczasowe ferie zimowe.

– Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe – poinformowała Kancelaria Premiera RP.

Handel w najwyższym reżimie

Ponadto, od następnej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. Na razie placówki gastronomiczne pozostają zamknięte. 

Narodowa kwarantanna zostanie wprowadzona, jeżeli średnia dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem będzie na poziomie 27-29 tysięcy. Rząd rozważa powrót do strefy czerwonej, gdy liczba zachorowań będzie poniżej 19 tysięcy, do żółtej – ok. 9 400, do zielonej – 3 800. 

Rząd liczy, że szczepionka na koronawirusa będzie już dostępna 18 stycznia. 

Będą masowe testy 

W sobotę Andrzej Niedzielski, minister zdrowia, poinformował, że w trzech województwach – na Podkarpaciu, Śląsku i Małopolsce – zostaną przeprowadzone badania przesiewowe na koronawirusa. – Będziemy je wykonywali testami antygenowymi – mówił Niedzielski. 

– W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – dodał minister zdrowia.

Na Podkarpaciu, Śląsku i Małopolsce zostaną wykonane testy na koronawirusa wśród całej populacji. W sobotę Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, mówił w Radiu Zet, że resort analizuje wyniki podobnych badań przesiewowych, które przeprowadził rząd Słowacji. 

„Mamy dwa miliony szybkich testów, jedna dostawa już jest, druga – także milion – ma przyjść. Czekamy też na wyniki podobnych badań z innych krajów Europy Zachodniej. Musimy do tego rozsądnie podejść, żeby to miało naukowy sens” – mówił Kraska. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: