Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Mamy coraz więcej mieszkańców, rodzi się coraz więcej dzieci, więc miasto inwestuje, buduje oraz rozbudowuje żłobki, przedszkola i szkoły. Co powstanie przez najbliższe trzy lata w Rzeszowie?  

Dzieci w Rzeszowie przybywa – 2003 roku urodziło się ich 1100, a już w 2017 – 2300. To oznacza, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na żłobki i szkoły. W obecnych brakuje już miejsc. 

Do tego trzeba dodać także, że od 2017 roku każde duże miasto ma też obowiązek zapewnić wszytkom dzieciom w wieku przedszkolnym miejsce w przedszkolach. Nie dziwi więc, że miasto pod tym kątem chce się mocno rozwijać. W planach i częściowo w realizacji jest rozbudowa starych i budowa nowych placówek. 

– Obecnie w rozbudowie jest Szkoła Podstawowa nr 24, która pozyska nowe pomieszczenia. Mamy wykonawcę na rozbudowę na SP nr 6. Prace planujemy zakończyć już w listopadzie. Mamy też już gotowy projekt na rozbudowę szkoły na os. Bzianka, by szkoła mogła się rozrosnąć o dodatkowe 1000 m kw. – mówi Urszula Kukulska, dyrektor Wydziału Inwestycji w rzeszowskim magistracie. 

– Została też rozbudowana os. Biała, która zyskała pięć nowych sal i salę do ćwiczeń dla najmłodszych – dodaje. 

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Miasto planuje także budowę nowych placówek szkolno-przedszkolnych, aby w jednym miejscu ulokować dzieci w różnym wieku. Ma to rodzicom ułatwić odprowadzanie i przyprowadzanie dzieci.

Jeden taki obiekt  szkolno-przedszkolny powstanie przy ul. Iwonickiej. – Do wykonania tej pracy zgłosiło się 13 firm – mówi Kukulska. O budowę przedszkola i żłobka na os. Przybyszówka w ubiegłym roku rodzice apelowali do władz Rzeszowa, bo pachnąca jeszcze nowością placówka przy ul. Błogosławionej Karoliny przestała wystarczać. 

W 2017 roku miasto na potrzeby nowego przedszkola chciało wydzierżawić przy ul. Iwonickiej pomieszczenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Projektant”, ale okoliczni mieszkańcy oprotestowali inwestycję, obawiając się, że samochody rodziców przywożących dzieci blokowałyby parkingi. Stąd decyzja o budowie całkowicie nowego obiektu. 

Kolejny zespół szkolno-przedszkolny powstanie na os. Budziwój. Część żłobkowa będzie stworzona na wzór placówki „Karolinka”, która powstała na przy ul. Bł. Karoliny. W tych dwóch nowych placówkach znajdzie miejsce około 150 dzieci w każdej z nich. 

W Rzeszowie powstanie też nowa szkoła u zbiegu ulic Jachowicza i Kwiatkowskiego – Naprzeciwko mojego domu – zauważył Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

Plan na tę szkołę jest taki, aby była nieco mniejsza niż SP nr 18 przy  ul. Bł. Karoliny. – Do połowy przyszłego kwartału chcemy mieć gotową dokumentację i ogłosić przetarg – informuje dyrektor Kukulska. 

Miasto planuje, aby wszystkie inwestycje związane z oświatą zakończyć na przestrzeni najbliższych trzech lat. Urzędnicy zapowiadają, że być może uda się je zrealizować wcześniej. – Żłobek przy ul. Granicznej powstał w osiem miesięcy. SP nr 18, pomimo trudności, 11 – przypomina Urszula Kukulska. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama