Fot. Rzeszowski Dom Kultury. Na zdjęciu Kopiec Konfederatów Barskich

W głosowaniu nikt nie był przeciw. 21 radnych zagłosowało za przyjęciem planu zagospodarowania dla Kopca Konfederatów Barskich.  

– To teren zaniedbany od dziesięcioleci. Aż wyje, żeby miasto się tym zajęło – mówił podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa Robert Kultys, radny PiS, zanim rozpoczęło się głosowanie. 

Kopiec Konfederatów Barskich i jego otoczenie, to przestrzeń, która ma szansę stać się atrakcją dla turystów. Sam kopiec to jest niewielkie wzniesienie. Wokół rozciągają się nieużytki. – To tereny z pokotami trawy, bo nikt się tym nie zajmuje. To straszne, że teren w środku miasta, o takim potencjale rekreacyjnym, był tak zaniedbany – mówił Kultys. 

Kopiec Konfederatów Barskich znajduje się w północnej części osiedla Pobitno, w rejonie torów kolejowych, Wisłoka i ulicy Załęskiej. Działki, w dużej mierze, należą do prywatnych właścicieli. Zanim miasto zajmie się ich urządzaniem, musi je wykupić.

– Licząc nawet po skromnych pieniądzach, potrzeba co najmniej 6 milionów, choć i to mało – mówił Kultys. – W sytuacji ekonomicznej, w jakiej jesteśmy, to może być problem. Ale  musimy podjąć ten temat i go udźwignąć – przekonywał radny PiS.

Pieniądze na wykup gruntów miasto będzie musiało zapisać w przyszłorocznym budżecie. W tegorocznym jest 1 mln zł.

Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa pracowało nad planem zagospodarowania dla Kopca Konfederatów Barskich od 2016 roku. To wtedy radni miasta przyjęli uchwałę dotyczącą  opracowania dokumentu. W pierwszej wersji dotyczył terenu o powierzchni ok. 58 ha. W związku z planowaną budową Wisłokostrady, został ograniczony do terenu o powierzchni 37 ha.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Plan dla Kopca był wyłożony do publicznego wglądu dwa razy: w 2019 i 2022 roku. Mieszkańcy mogli składać do niego uwagi, złożono ich 25.

Sam Kopiec to niewielkie wzniesie. Miał być usypany dla upamiętnienia bitwy, jaką na terenie ówczesnej wsi Powietna w 1769 roku stoczyli Konfederaci Barscy z wojskami rosyjskimi.

Plan jest taki, że wokół niego powstaną parki, place zabaw, taras widokowy, scena plenerową, czy boiska sportowe. W dokumencie znalazły się także zapisy dotyczące przebiegu ścieżek rowerowych, ścieżek dla pieszych, drogi dojazdowe i parking.

Radni nie chcieli dyskutować o planie zagospodarowania Kopca, bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się, przyjęli uchwałę.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama