Ponad 200 osób wzięło udział w spotkaniu w Rzeszowie z posłami Nowoczesnej. – Głos mieszkańców weźmiemy pod uwagę przy opracowywaniu naszego programu – mówili politycy partii Ryszarda Petru.

[Not a valid template]

 

Sobotę w Rzeszowie zdominowali politycy. Przed południem na Rynku odbyła się Konwencja Regionalna Platformy Obywatelskiej, w której uczestniczył lider PO Grzegorz Schetyna.

Po południu w rzeszowskim klubie Life House z mieszkańcami Rzeszowa spotkali się posłowie Nowoczesnej. Przyjechali Kamila Gasiuk – Pihowicz, Marta Golbik, Radosław Lubczyk, Grzegorz Furgo, Adam Cyrański oraz Mirosław Pampuch. Byli również regionalni działacze Nowoczesnej, m.in. jej szef na Podkarpaciu – Mirosław Nowak.

Spotkanie z mieszkańcami Rzeszowa odbyło się pod hasłem: „Nie damy się wypchnąć z Europy. Zbudujemy lepszą Polskę” . Na spotkaniu mówiono o paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, do którego doprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, gospodarce, prawach kobiet, nowoczesnym patriotyzmie i mediach publicznych.

Co czują mieszkańcy Podkarpacia?

Nowoczesna uważa, że już niedługo Polacy odczują na własnej skórze skutki sporu wokół TK. – Wojna PiS-u z Trybunałem nie skończy się na wojence polityków. Skutki poczujemy w sferze stabilności polskiego prawa czy gospodarki – mówiła Kamila Gasiuk – Pihowicz.

Skrytykowała także rządowy program 500+. Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, budżet państwa nie wytrzyma wypłat 500 zł na dziecko. Posłanka Nowoczesnej spotkanie z mieszkańcami Rzeszowa nazwała „bardzo ciekawym”.

– Na Podkarpaciu nie mamy posła, ale Nowoczesna jest wierna temu regionowi. Po raz kolejny go odwiedzamy. Tutaj ludzie czują odpowiedzialność za to, jakim państwem Polska będzie w przyszłości – czy będzie stabilną demokracją z gospodarką, która zachęca zachodnich i wschodnich inwestorów do inwestowania tutaj pieniędzy, czy będzie państwem, które ze względu na niestabilny system prawny, najzwyczajniej w świecie odstraszało – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zapewniała, że Nowoczesna będzie słuchała problemów Polaków i szukała sposób na ich rozwiązanie. – Na to jesteśmy nastawieni, a nie na generowanie konfliktów, sporów – czy to z Trybunałem Konstytucyjnym, czy z rozpętywaniem teraz już wojny z Komisją Europejską – podkreślała posłanka Nowoczesnej.

Poseł Radosław Lubczyk mówił, że podczas spotkania nie zawiedli się na mieszkańcach Podkarpacia. – Oni mają podobne podglądy, jak i my, na temat patriotyzmu, który nie dzieli polskiego społeczeństwa, który łączy, buduje, mówi, że flaga biało-czerwona jest flagą wszystkich Polaków, a nie tylko partii rządzącej.

Na Podkarpaciu nie ma prawa do aborcji

Posłanka Marta Golbik rozmawiała z kobietami na temat dostępu do służby zdrowia na Podkarpaciu.

– To region, który nie zapewnia podstawowej opieki, nie zapewnia kobietom prawa do aborcji, nawet w najcięższych przypadkach. Podkarpacie jest dla nas niezwykle ważnym regionem. Tutaj ludzie mają bardzo często inne problemy niż reszta Polski. Z ludźmi z Podkarpacia chcemy program konsultować, by był on optymalny dla całego kraju – mówiła Marta Golbik.

Zapowiedziała, że Nowoczesna zajmie się polityką społeczną w zupełnie inny sposób niż PiS. – Będziemy musieli naprawiać to, co zostanie zepsute. Będziemy musieli przywracać kobiety na rynek pracy po wielu latach, po których kobiety zostaną z niego wykluczone – uważa Golbik.

Poseł Grzegorz Furgo postanowił z kolei złożyć… najserdeczniejsze życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu, prezesowi PiS, który dzisiaj obchodzi 67. urodziny. – Ale jednocześnie chciałbym, żeby zakończył wojnę polsko-polską. Panie prezesie, czas już to skończyć – zaapelował Furgo.

Politycy Nowoczesnej zapowiedzieli, że program ich partii zostanie zaprezentowany na początku września podczas konwencji programowej.

Uderzenie prawa i wolności obywatelskie

Podczas pobytu w Rzeszowie skrytykowali także ustawę antyterrorystyczną, która już tylko czeka na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– W ostatnich tygodniach próbowano nam wmawiać, że odpowiedzią na zagrożenie terrorystyczne jest ustawa antyterrorystyczna. Ta ustawa w imię walki z terroryzmem nie rozwiąże największych  problemów związanych z naszym bezpieczeństwem, a uderzy w prawa i wolności obywatelskie – uważa Kamila Gasiuk – Pihowicz.

Krytycznie oceniła też pomysł Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, który chce wysłać polskich żołnierzy do walki z Państwem Islamskim.

– To są decyzje bardzo poważne, które realnie narażają Polskę i polskich obywateli na ataki ze strony terroryzmu. Takie decyzje powinny być podejmowane bardzo rozważnie, nie pojedynczo, nie jednoosobowo, na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. To zbyt poważny temat, aby był rzucany przez jednego polityka, bez szerokich konsultacji, chociażby z partiami opozycyjnymi – powiedziała Kamila Gasiuk – Pihowicz.

(ram, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama