W ostatnim czasie powstały cztery mosty wzdłuż dróg powiatowych, które usprawniają komunikację w powiecie rzeszowskim. Inwestycje te kosztowały ok. 9 mln zł. 

Nowe mosty otwarto w miejscowościach Zgłobień (gm. Boguchwała), Wysoka Głogowska (gm. Głogów Młp.), Borek Stary (gm. Tyczyn) oraz Chmielnik. Dodatkowo wybudowano przepust pod koroną drogi powiatowej relacji Tyczyn – Błażowa w Nowym Borku.

– Konieczność modernizowania dróg i mostów to najczęściej zgłaszane nam potrzeby. Staramy się sprostać tym wymaganiom, by zapewnić sprawną komunikację mieszkańcom powiatu. Nie są to tanie przedsięwzięcia, dlatego staramy się pozyskiwać dodatkowe pieniądze ze wszystkich możliwych źródeł – mówi Józef Jodłowski, starosta rzeszowski.

Odbudowa po powodzi  

Najpilniejszą ze wspomnianych inwestycji była odbudowa mostu na rzece Strug w Chmielniku. Most był jedną z najważniejszych przepraw w gminie i został naruszony przez ubiegłoroczną powódź, która nawiedziła nasz region, a w szczególności południową część powiatu rzeszowskiego.

Obiekt po przejściu żywiołu nadawał się tylko do rozbiórki. Dzięki staraniom władz powiatu udało się pozyskać dofinansowanie i sprawnie odbudować most wyczekiwany przez mieszkańców gminy Chmielnik. To blisko szesnastometrowy most z jezdnią o szerokości 6 metrów, z chodnikiem i opaską bezpieczeństwa.

 

– Inwestycja ta  przywróciła komunikację na drodze powiatowej relacji Chmielnik – Jarząbki – Borówki – wyjaśniał podczas otwarcia obiektu starosta Józef Jodłowski.

Most w Chmielniku wybudowała firma Stalmost ze Stalowej Woli. Inwestycja kosztowała 1 mln 170 tys. zł. Wykonano roboty na obiekcie oraz dojazd do mostu. Budowę mostu dofinansowało województwo podkarpackie z pieniędzy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na podobne wsparcie mogły liczyć dwie kolejne inwestycje będące następstwem wspomnianej powodzi. Chodzi o budowę mostu na rzece Strug w Borku Starym będącego częścią drogi powiatowej nr 1416R. Powstał nowy most o długości 27 metrów wraz z dojazdami, chodnikiem i opaską bezpieczeństwa za 1 973 470,12 zł.

 

Nieopodal, w sąsiedniej gminie, a konkretnie w Nowym Borku wykonano przepust o szerokości 5,2 m i długości 3,2 m pod koroną drogi powiatowej relacji Tyczyn – Błażowa. Dzięki inwestycji przywrócono ruch na tej drodze. Roboty obejmowały m.in. renowację drogi prowadzącej do przepustu. Wartość inwestycji to 938 747,93 zł.

Most w Borku Starym oraz przepust w Nowym Borku wybudowała firma Strabag.

Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Na zdjęciu przepust pod koroną drogi powiatowej w Nowym Borku

Dla dobra mieszkańców

Najdroższym mostem oddanym w tym roku była przeprawa na rzece Szuwarka w Wysokiej Głogowskiej. Całkowita wartość inwestycji dofinansowanej z budżetu państwa to 3 133 996,27 zł. Powstała jednoprzęsłowa estakada (18,40 m) o dwóch pasach ruchu liczących 3 m szerokości, z dwumetrowym chodnikiem oraz półmetrową opaską bezpieczeństwa.

 

Mostowe inwestycje uzupełnia obiekt w Zgłobniu na rzece Lubcza, w ciągu drogi powiatowej relacji Błędowa Zgłobieńska – Zgłobień – Niechobrz. Wartość zadania to 1 644 084,85 zł. Wybudowano most o długości 9,5 metra z dwoma pasami ruchu i chodnikiem oraz dojazdy do niego o długości 114 m. Nowe obiekty w obydwu miejscowościach wykonała firma Wolmost z Rzeszowa. Dokładna wartość wszystkich wymienionych przedsięwzięć to 8 860 455,24 zł.

– Zrealizowane inwestycje potwierdzają, jak odpowiedzialną rolę ma do spełnienia samorząd powiatu. Możemy cieszyć się społecznym zaufaniem tylko wtedy, gdy jesteśmy skuteczni, myślimy perspektywicznie i zaspokajamy oczekiwania naszych mieszkańców – mówi starosta Jodłowski.

Dodać należy, że w ostatnich dniach powiat rzeszowski podpisał umowę na strategiczną inwestycje dotyczącą budowy łącznika drogi ekspresowej S19 – drogi powiatowej od węzła Rzeszów – Południe do drogi krajowej nr 19 (etap I). Całkowita wartość projektu wynosi 28 356 059,39 zł.

 

 

 

Reklama