Nowoczesny sprzęt dla podkarpackiej Służby Więziennej. Kamizelki, strzelby… [FOTO]

Kamizelki kulo- i nożoodporne, strzelby gładkolufowe, wyrzutniki pocisków gazowych i obezwładniających, kamery inspekcyjne – to tylko część nowego sprzętu kupionego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie. 

 

Nowe wyposażenie w piątek zaprezentowano na terenie rzeszowskiego Zakładu Karnego. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie przekaże go w najbliższych dniach do podległych mu jednostek penitencjarnych. Na sprzęt wydano ponad 480 tys. zł. Kolejne blisko 327 tys. zł przeznaczono na inwestycje związane z zabezpieczeniem zakładów karnych.

– To skala niespotykana dotychczas w Służbie Więziennej – podkreśla mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik OISW w Rzeszowie. 

Wśród nowego sprzętu znajdziemy m.in. kamizelki kulo- i nożoodporne, zestawy ochraniaczy przeciwuderzeniowych, strzelby gładkolufowe do strzelania amunicją gumową, wyrzutniki pocisków gazowych i obezwładniających, kamery inspekcyjne.

Pieniądze wydano także na biometryczne systemy identyfikacji, systemy ochrony obwodowej – w tym np. systemy barier podczerwieni pasywnej, urządzenia do prześwietlania bagażu takie, jakie funkcjonują na lotniskach, cyfrowe systemy monitoringu wysokiej rozdzielczości i telewizji IP, zaawansowane systemy cyberbezpieczeństwa.

– Co jednak bardzo ważne, pieniądze nie są wydawane wyłącznie na wyposażenie. Równolegle z zakupami funkcjonariusze z podkarpackich jednostek zostają objęci szkoleniami doskonalącymi ich umiejętności – mówi mjr Wójtowicz. 

Przykładem są szkolenia dla grup konwojowych. – Wchodzący w ich skład funkcjonariusze muszą umieć reagować na zagrożenie poza jednostką penitencjarną – często na ulicy lub szpitalnym korytarzu, w obecności osób postronnych. Tutaj nie ma miejsca na błędy – zaznacza Jarosław Wójtowicz. 

Szkolenia prowadzone są regularnie co miesiąc. Na ich potrzeby Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej funkcjonariuszy wyposaża w tzw. broń FX – pistolety i strzelby nieróżniące się wagą, rozmiarem, obsługą od prawdziwej broni, ale strzelającą amunicją barwiącą.

– Pozwala to przećwiczyć każdy scenariusz użycia broni palnej – bez narażania uczestników szkolenia na niebezpieczeństwo – zaznacza mjr Jarosław Wójtowicz. 

Przedstawiciele podkarpackiej Służby Więziennej podkreślają, że inwestycje w bezpieczeństwo nigdy nie są inwestycjami niepotrzebnymi. Wójtowicz przypomina, że SW bierze odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo swoich funkcjonariuszy i więźniów. 

– Przede wszystkim musimy zapewnić spokój i bezpieczeństwo zwykłym ludziom poza murami więzień. Współcześni przestępcy, zwłaszcza ci ze zorganizowanych grup, często wykorzystywali najnowsze technologie i nie wahali się przed użyciem przemocy czy broni. Praca z takimi ludźmi nie jest prosta. To praca 24 godziny na dobę – dodaje mjr Wójtowicz.

Na modernizację Służby Więziennej w latach 2017-2020 ma być wydane ponad 2 mld zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama