Zdjęcie: materiały organizatorów

Tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej będą prezentowane na I Festiwal Kultury Lasowiackiej EtnoLas, który w dniach 21-29 sierpnia odbędzie się w wielu podkarpackich miastach. Nie zabraknie także imprez turystycznych. 

Organizatorem EtnoLasu jest marszałek podkarpacki. Jak poinformowała Krystyna Dobrzańska z Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w Rzeszowie, która jest partnerem wykonawczym festiwalu, w programie znajdzie się coś i dla ciała i dla ducha. 

– W ramach bloku „Las – nasz duch” zaprosimy uczestników do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz „Ekolas” – zabawa i poznawanie lasu dla dzieci – zapowiada Krystyna Dobrzańska. 

To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane na EtnoLasie. Odbędzie się także rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisackimi galarami z Ulanowa. Organizatorzy zaplanowali także liczne wydarzenia artystyczne, których kulminacją będzie Koncert Główny w Stalowej Woli.

– By poznać zawody i obyczaje dawnych mieszkańców Podkarpacia zapraszamy natomiast na szereg warsztatów, w tym warsztaty tańca tradycyjnego, czy warsztaty wikliniarskie i warsztaty zabawkarskie – zachęca Dobrzańska.

Jak na prawdziwy lasowiacki festiwal przystało, nie zabraknie także motywu serca. Na Jeziorze Tarnobrzeskim odbędą się rejsy jachtami, a w okolicy Stalowej Woli podczas rajdu rowerowego będzie można zdobyć „Lasowiackie serce”.

Motyw serca pojawi się także na warsztatach „Wianek na stelażu z kwiatów”, czy na pokazie mody inspirowanej folklorem lasowiackim. Finisz festiwalu odbędzie się w Stalowej Woli, gdzie uczestnicy skorzystają z atrakcji w LasBAZIE, m.in. leśne warsztaty, strefa „pszczoły i miód”, czy strefy poświęcone lasowiackiemu designowi i lasowiackim kulinariom.

Trwający tydzień „EtnoLAS” (21-29 sierpnia br.) odbędzie się w Stalowej Woli, Kolbuszowej, Tarnobrzegu, Baranowie Sandomierskim, Rudniku n. Sanem, Leżajsku, Ulanowie, Wilczej Woli, Porębach Dymarskich, Budach Głogowskich, Głogowie Młp., Weryni i Bojanowie – Jamnicy. Zaplanowano ponad 40 wydarzeń. Wkrótce poznamy szczegółowy program. 

EtnoLas jest finansowany przez samorząd województwa podkarpackiego. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama