Zdjęcie: Arkadiusz Surowiec / Politechnika Rzeszowska
Reklama

Politechnika Rzeszowska i firma Polimedia budują mobilne laboratorium naukowe dla dzieci. Będą w nim prezentowane zjawiska z zakresu fizyki.

Mobilne laboratorium będzie w byłym autobusie miejskiej komunikacji. Autobus w barwach PRz i 10. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy jeździł w czwartek i będzie jeździł w piątek (7 czerwca) po ulicach Rzeszowa. Będzie go też można zobaczyć w czasie 10. Dnia Odkrywców, który w sobotę 8 czerwca odbędzie się na PRz.

Projekt mobilnego laboratorium jest realizowany wspólnie z Kołem Naukowym Racing Team Politechniki Rzeszowskiej według koncepcji Pawła Pasterza z firmy Polimedia, która wspólnie z uczelnią organizuje 10. Dzień Odkrywców.

– Nasza idea jest taka, żeby w ex-autobusie miejskim zainstalować klasyczne urządzenia mechaniczne: wahadła, równie, dźwignie, wózki i inne, wykorzystywane do eksperymentów fizycznych, prowadzonych zazwyczaj podczas zajęć i wykładów z fizyki – mówi Paweł Pasterz. 

– Przy pomocy naszego wahadłowca już wkrótce zabierzemy młodzież szkolną oraz wszystkich chętnych do doświadczania fizyki w ruchu, w eksperymentalne podróże jakiej do tej pory nie jeszcze zaproponowano – twierdzi Pasterz.

Laboratorium jest w trakcie budowy. W autobusie będzie można przedstawiać zjawiska fizyczne, które występują w ruchu. Autobus będzie także wykorzystywany do promocji różnych wydarzeń na PRz. W laboratorium będą prezentowane zjawiska, których nie da się pokazać w laboratorium stacjonarnym.

– Chcemy także wykorzystać laboratorium do promocji Politechniki Dziecięcej, różnych inicjatyw, które w murach PRz są realizowane dla dzieci i młodzieży – mówi prof. Grzegorz Masłowski, prorektor ds. kształcenia PRz.

W mobilnym laboratorium będą warsztaty dla dzieci i młodzieży. Autobus będzie też jeździł głównymi ulicami Rzeszowa i informował mieszkańców o wydarzeniach na terenie PRz. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i MPK Rzeszów.

Zdjęcie: Arkadiusz Surowiec / Politechnika Rzeszowska

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama