Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii – to część atrakcji 10. edycji Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który w najbliższą sobotę (8 czerwca) odbędzie się w Rzeszowie.

Gościem specjalnym 10. Dnia Odkrywców będzie Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz i prezenter, który tym razem opowie o historii brudu. Spotkanie z Wiktorem Niedzickim odbędzie się w sobotę (8 czerwca) o godz. 14:30 w auli V-1 w budynku V Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12.

Podczas wykładu pt. „Historia brudu” Wiktor Niedzicki odpowie na pytanie: myć się, czy nie myć? Zdradzi, w jakich miejscach w domu jest najwięcej brudu, jak i czym myli się ludzie przed wiekami, wskaże też różnice między mydłem używanym w starożytności, a tym stosowanym obecnie oraz mydłem w płynie.

Znany popularyzator nauki przybliży historię mycia i osiągnięcia nauki w tej dziedzinie. Przedstawi wynalazki i rozwiązania techniczne, niezbędne do tego, aby dbać o czystość. Opowie o polskich królach, którzy kąpali się często, wyjaśni dlaczego śmierdział dwór w Wersalu, odpowie też na pytanie czy Ignaz Semmelwais musiał umrzeć w domu i skąd wziął się prysznic.

Na koniec naukowiec zajmie się dbałością o czystość, czyli bardzo ważną dziedziną gospodarki. Uczestnicy spotkania otrzymają upominki – mydełka glicerynowe wykonane przez uczennicę jednej z rzeszowskich szkół. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Zdjęcie: Materiały prasowe

W ramach 10. edycji Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy od godz. 11:00 do 18:00 przed głównym budynkiem PRz zaplanowano interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.

Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu.

Podczas Dnia Odkrywców będzie można odwiedzić 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Swoje osiągnięcia zaprezentuje ponad 300 uczestników z różnych instytucji działających w temacie popularyzacji nauki i techniki w tym 20 kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.

Organizatorem Dnia Odkrywców jest firma Polimedia. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama