Zdjęcie: Fundacja "Z sercem do Pacjenta"

To było pierwsze w Rzeszowie spotkanie Klubu Pacjenta. Będą jeszcze dwa. A podczas nich konsultacje ze specjalistami i porady jak zadbać o zdrowie.

Klub Pacjenta to inicjatywa fundacji „Z sercem do Pacjenta”. Działa pod szyldem American Heart of Poland, która od ponad dwóch dekad tworzy m.in. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Swoją placówkę ma też w Rzeszowie.

Fundacja przygotowała cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych, w czwartek w Rzeszowie odbyło się pierwsze. – Pacjent, który więcej wie, dużo lepiej się leczy. Lepiej rozumie lekarza, lepiej stosuje się do zaleceń – mówi Izabela Leśkiewicz, dyrektor PR i komunikacji w American Heart of Poland.

– Rozumie dlaczego musi ćwiczyć albo nie może jeść pięć razy dziennie tłustego boczku – tłumaczyła Leśkiewicz, bo na czwartkowe spotkanie zaproszono kardiologa i chirurga naczyniowego, którzy mówili czym jest miażdżyca, jak powstaje, jak ją leczyć i zapobiegać, ale też jak zadbać o swoje serce. 

– Okazuje się, że nie tylko seniorzy, ale również młodzi ludzie niewiele na ten temat wiedzą. Po zawale tym bardziej. Wydaje się im, że życie się już kończy, nie mogą uprawiać sportów, czy zajmować się wnukami – dodaje Izabela Leśkiewicz.

Podczas spotkań Klubu Pacjenta nie ma teoretycznych rozważań, jest praktyczna wiedza o chorobach cywilizacyjnych: depresji, nowotworach, zawałach serca, udarach mózgu czy otyłości. Kto chce, może skorzystać z konsultacji z lekarzem specjalistą. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– O profilaktyce częściej się mówi niż praktykuje. Zrzucamy winę na brak czasu i odkładamy decyzję na bliżej nieokreślony dzień. Tymczasem powinniśmy szukać pretekstów do wykonania badań, a nie wymówek by ich nie robić – uważa Rafał Śliż z podkarpackiego oddziału NFZ, który podczas czwartkowego spotkania prezentował portal Diety NFZ.

Są tam gotowe jadłospisy dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi, filmy z poradami na temat zdrowego odżywiania, można też pobrać spersonalizowane 28-dniowe plany żywieniowe. Wszystko za darmo. 

Fundacja „Z sercem do Pacjenta” wróci do Rzeszowa w kwietniu i tuż po wakacjach. – Będziemy zapraszać wszystkich, którzy chcą się czegoś dowiedzieć – zapowiadają organizatorzy. Informacje o terminach spotkań będą m.in. w mediach społecznościowych fundacji. 

Zdjęcie: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama