Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty. Wojewódzka inauguracja w Rzeszowie [FOTO]

– Nie bójcie się marzyć i miejcie odwagę oraz chęci, by ich pragnienia realizować – mówiła w poniedziałek do uczniów wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego 2023/2024 odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, które w tym roku świętuje 120-lecie istnienia. Poprzedziła ją msza w kościele Chrystusa Króla przy ul. ks. Jałowego. 

Nowy rok szkolny otworzył dyrektor liceum, Andrzej Szymanek. W uroczystej inauguracji brały udział władze Rzeszowa, Podkarpacia, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i nauczyciele.

– Warto stawiać sobie cele, które potem należy realizować. I choć czasem trwa to bardzo długo, to jednak systematyczna praca na pewno zakończy się sukcesem. Jeśli potraficie o czymś marzyć, to potraficie także tego dokonać – mówiła do uczniów Ewa Leniart. 

– Odkrywajcie i poszerzajcie horyzonty, pasje, nawiązujcie przyjaźnie – życzyła uczniom z kolei Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. 

Prezydent: szkoły są bezpieczne

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, ma nadzieje, że nowy rok szkolny będzie dla większości uczniów i pedagogów kolejnym rokiem satysfakcji z pracy. – Mimo problemów, z jakimi przyjdzie wam się borykać – mówił prezydent. 

Też mówił o pasji i radości ze zdobywania wiedzy. – I myślę tu zarówno o uczniach i nauczycielach z Polski, jak i naszych gościach z Ukrainy i innych krajów – podkreślał prezydent Fijołek. Nauczycielom i uczniom życzył wytrwałości.

– Bo przecież od poziomu wykształcenia zależy dobrobyt kolejnych pokoleń i całego społeczeństwa. Także to, jak nasz kraj będzie postrzegany i traktowany przez inne społeczeństwa – mówił Konrad Fijołek. 

Zapewnił, że miasto robi wszystko, aby rzeszowskie szkoły były maksymalnie przyjazne i  jak najlepiej wyposażone. I bezpieczne. Prezydent wspomniał o masowych w ostatnim czasie zakażeniach legionellą w Rzeszowie. – Nasze szkoły są bezpieczne – zapewniał. 

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego w II LO w Rzeszowie nie była przypadkowa. To jedno czołowych liceów w regionie i kraju. W tym roku trzeci raz z rzędu zyskało ono miano „Złotej Szkoły”, a wszyscy jej maturzyści zdali maturę.

Nowy rok szkolny 2023/2024 w Rzeszowie rozpoczęło ponad 33 tys. uczniów. Do klas pierwszych podstawówek przyjęto 2240, do szkół średnich 4691. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama