Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Jak zapewnić frekwencję uczniów w kościele? Zaplanować mszę w środku uroczystości szkolnych. Fundacja Wolność Od Religii interweniuje na Podkarpaciu.

Rok szkolny zaczyna się 4 września. Fundacja Wolność Od Religii podjęła dwie interwencje dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego na Podkarpaciu. Chodzi o podrzeszowskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 1 w Dynowie oraz SP i liceum w Błażowej.

W tej pierwszej inauguracja roku szkolnego jest o 8:00 w kościele, a spotkanie w sali, w szkole już w bliżej nieokreślonym czasie „po mszy”. W piśmie z 1 września fundacja pyta: co to znaczy „po mszy”? Czy szkoła nie może podać tej informacji wprost?

Co z nie-katolickimi dziećmi?

– Czy uczniowie niezainteresowani mszą mają warować pod szkołą? Jeśli nie chodzą do kościoła, to skąd mają wiedzieć, czy msza potrwa 40 minut czy 1,5 godziny?pyta Paweł Żołnierczyk z rady lubelskiej fundacji, która od lat walczy o „świecką szkołę”.

W przypadku szkoły w Dynowie, dodaje Żołnierczyk, fundacja zamierza jeszcze interweniować, aby placówka nie planowała, w ramach zajęć szkolnych, pielgrzymek dziękczynnych za dar komunii świętej, czy tzw. wyjazdów komunijnych .

– Tego typu wydarzenie organizowane tuż po komunii w czerwcu, czy rok później – zawsze są połączone z mszą, często z ubieraniem strojów komunijnych i mają charakter  parafialny. Te wydarzenia wykluczają nie-katolickie dzieci – podkreśla Paweł Żołnierczyk.

A wyniki matur mają słabe

Druga interwencja fundacji dotyczy liceum i podstawówki w Błażowej. Na godzinę 8:00 licealiści mają zaplanowane spotkania z wychowawcami, potem na 8:30 mają być w kościele, z kościoła z powrotem pójdą do szkoły o 9:30 na rozpoczęcie roku szkolnego.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Fundacja zwróciła się z prośbą o odpowiedź na pytania: czy do Zespołu Szkół uczęszczają dzieci z Ukrainy – jak spędzają one czas rzymskokatolickiej mszy? Czy kilkunastominutowe spotkania z wychowawcami nie mogłyby się odbywać już po inauguracji w szkole?

Paweł Żołnierczyk zauważył też, że duża aktywność tej szkoły jest związana ze startem w konkursach religijnych: Wiedzy Biblijnej oraz Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej. Z sukcesem – uczniowie z Błażowej wygrali, nagrodą był wyjazd do Budapesztu.

Finał konkursu rozstrzygnięto w Seminarium Duchownym w Krakowie. Tymczasem zdawalność matur w liceum w Błażowej to zaledwie 77 proc. – Głęboko, głęboko poniżej ogólnopolskiego poziomu dla liceów (91,4 proc.) – zwraca uwagę Żołnierczyk.

Jest też dobra informacja 

Zdaniem fundacji, dobrą informacją na początek roku szkolnego jest to, że nie udało się wprowadzić obowiązkowego wyboru religia/etyka. Na zmianę decyzji ministra edukacji wpłynęły braki kadrowe, brak etyków, ale także dzieci z Ukrainy.

– Często godziny szkolnej rzymskokatolickiej katechezy spędzają w szkolnych świetlicach – twierdzi Fundacja Wolność Od Religi. 

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama