– Kto nie kocha dzieci, nie powinien być nauczycielem – mówił w czwartek Henryk Wolicki, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. oświaty, podczas miejskich uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

[Not a valid template]

 

Na główne uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego ratusz wybrał Zespół Szkół nr 6 przy ul. Solarza na osiedlu Krakowska – Południe. Oprócz uczniów i ich rodziców, w uroczystości wzięły udział władze Rzeszowa, a także radni.

– Cieszę się, że mogłem wrócić do szkoły, mam okazje znów spotkać się z przyjaciółmi. Nie mam ochoty wracać do nauki, ale cieszę się, że znów rozpoczną się lekcje z fizyki, matematyki i wychowania fizycznego – mówił nam Michał z klasy 2c, który wraz z odświętnie ubranymi kolegami czekał na rozpoczęcie akademii.

Być, jak Lewandowski

Rozpoczęcia roku szkolnego to nie tylko radość, ale też spore wydatki dla rodziców, którzy w tym roku zostali mile zaskoczeni.

– Mój syn jest teraz w pierwszej klasie gimnazjum i podręczniki dostał za darmo. Jedyne co musze dokupić to książki do religii, ale to koszt około 30 zł – cieszy się mama 12-letniego Wojtka, która w ubiegłym roku na niezbędną pomoc naukową dla dziecka wydała około 400 zł.

Podobnie rzecz ma się w przypadku czwartoklasistów, których rodzice jedynie muszą zapłacić za podręcznik do religii i książkę do nauki drugiego języka.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w ZS nr 6 uświetnił występ Zespołu Tańca Ludowego „Rzeszowianka”. Młodzi tancerze w przepięknych kolorowych strojach profesjonalnie wykonali ludowe utwory i tańce.

– Wakacje minęły szybko, ale od dziś zaczyna się coś wspaniałego, bo początek roku szkolnego to możliwość powrotu do szkoły spotkania się z przyjaciółmi, z nami, najlepszymi na świecie nauczycielami – mówiła Dorota Chmura, dyrektor ZS nr 6.

Nowy rok dla tej szkoły to nie tylko spotkania z tym, co już było, ale też z nowościami, ponieważ dzieci i młodzież rok szkolny rozpoczęli w świeżo wyremontowanej placówce. Wybudowano też boiska sportowe.

„Może na tych boiskach objawią się też talenty piłkarskie ma miarę nowych Lewandowskich, Błaszczykowskich, Krychowiaków” – napisał w liście Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, przywołując nazwiska reprezentantów Polski w piłce nożnej.

Edukacja to inwestycja

W ZS nr 6 pojawili się nowi historycy, pedagodzy, poloniści, biolodzy i chemicy.

– Życząc sukcesów kadrze nauczycielskiej. Dbacie o swoich wychowanków, dzielicie się swoją wiedzą, a to jest najważniejsze – podkreślał Henryk Wolicki, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. oświaty.

– Kto nie kocha dzieci, nie powinien być nauczycielem – zaznaczał Wolicki, dodając, że miasto nie oszczędza na inwestowaniu w oświatę.

– Wszystkie pieniądze, które możemy zainwestować w edukację – inwestujemy, bo wiemy, że to najlepsza inwestycja, inwestycja  w młode pokolenie – mówił.

Po uroczystej akademii dyrekcja szkoły, władze miasta, nauczyciele oraz uczniowie opuścili szkolne mury, aby udać się na nowe boisko. Tam goście i gospodarze przecięli czerwoną wstęgę tuż po tym, jak ks. Andrzej Kinal, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Rzeszowie, poświecił obiekt.

Nowe boisko przetestowały władze Rzeszowa, radni i dyrekcja szkoły, próbując rzutów do kosza.

Nauka w 90 szkołach

Rok szkolny w Rzeszowie w 90 miejskich placówkach rozpoczęło w czwartek ponad 27 tys. uczniów, najwięcej w szkołach ponadgimnazjalnych – blisko 13 tys., w podstawówkach ponad 10 tys., w gimnazjach przeszło 4300.

Do pierwszych klas podstawówek poszło ponad 1000 uczniów, do gimnazjów 1404, do szkół średnich niespełna 4 tysiące.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama