Zdjęcie: Materiały teatru Przedmieście. "Faust"
Idzie jesień, do Rzeszowa wraca nowy sezon w Teatrze Przedmieście. Na początek artyści we wrześniu zaprezentują „Fausta” i „Święto” w reżyserii Anety Adamskiej. 
 
Adamska, sięgając po arcydzieło literatury światowej: „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego, nie prezentuje klasycznej repertuarowej propozycji tego utworu, tylko wersję przefiltrowaną przez jej autorską wizję. – W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów – wyjaśnia Aneta Adamska. 
 
W warstwie tekstowej scenariusza, oprócz tekstu Goethego, znajdą się fragmenty dramatu Christophera Marlowe’a, a także teksty z dzienniczka Siostry Faustyny Kowalskiej. To opowieść o wewnętrznym konflikcie, jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie – pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości.
 
Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą, jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność, jaką tutaj mamy na ziemi…
 
Na scenie w „Fauście” zobaczymy Jakuba Adamskiego, Anetę Adamską, Iwonę Błądzińską, Pawła Srokę, Macieja Szukałę, Kingę Waleń i Elżbietę Winiarską. „Fausta” będzie można zobaczyć w czwartek (13 września) o 19:00 w Teatrze Przemieście przy ul. Reformackiej 4. 
 
„Święto”
Zdjęcie: Materiały Teatru Przedmieście. „Święto”
 
Z kolei w „Święcie” spotkamy bohatera, którym jest człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać.
 
Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.
 
„Święto” to spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. 
 
– Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów – wyjaśnia Aneta Adamska. – Fragmenty z powieści „Kamień na kamieniu” wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku – dodaje. 
 
Na scenie w „Święcie” występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Monika Adamiec, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka i Maciej Szukała. „Święto” zobaczycie w piątek (14 września) o godz. 19:00. 
 
Bilety na oba spektakle w cenie 30 zł możecie rezerwować pod numerem telefonu: 667 714 730. 
 
(oprac. jg)
 
 
redakcja@rzeszow-news.pl
 
Reklama