Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Konsultacje społeczne w sprawie włączenia do Rzeszowa całej gminy Świlcza i sześciu sołectw miały zacząć się dziś i potrwać do końca lutego. Na prośbę wojewody terminy zostały zmienione.

Dzisiaj (6 lutego) miały się rozpocząć konsultacje społeczne i potrwać do 28 lutego. Plany te jednak uległy zmianie na prośbę wojewody podkarpackiej Ewy Leniart, która zwróciła się do miejskiego samorządu, aby w ankietach usunąć rubryczkę, w której wpisuje się numer PESEL.

– Na ostatniej sesji radni przyjęli proponowane zmiany i w związku z tym konsultacje będą odbywać się w dniach 17 lutego -15 marca – wyjaśniał w poniedziałek w ratuszu Krzysztof Kadłuczko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. zmiany granic miasta.

Należy pamiętać, że koniecznym jest wypełnienie ankiety w nowej wersji oraz w terminach wyznaczonych przez magistrat. W przeciwnym wypadku nie będą one brane pod uwagę.

W ankiecie konsultacyjnej znajdą się dwa pytania. Pierwsze dotyczyć będzie połączenia miasta i gminy Świlcza, drugie włączenia do miasta sołectw: Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski, Racławówka z gminy Boguchwała; Zaczernie, Nowa Wieś, tereny lotniska w Jasionce z gminy Trzebownisko.

Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli do wyboru trzy odpowiedzi: jestem „za” poszerzeniem granic, „przeciwko” lub nie mam na ten temat żadnego zdania.

Konsultacje społeczne to pierwszy krok administracyjnej machiny. Potem konsultacje zostaną przeprowadzone w tych gminach, z których miasto chce przyłączyć tereny do Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyniki konsultacji nie są wiążące dla Rady Ministrów, która ostatecznie podejmie decyzję w tej sprawie. Rząd o zmianie granic zazwyczaj decyduje do końca lipca każdego roku.

Choć wyniki konsultacji nie są wiążące, to z praktyki wiadomo, że rząd bardzo uważnie im się przygląda. Tak było ostatnio z Bzianką, która od 1 stycznia 2017 r. stała się rzeszowskim osiedlem. Wcześniej wyrazili na to zgodę mieszkańcy sołectwa.

Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku do wojewody podkarpackiego, który wydaje opinię na temat poszerzenia granic miasta. Dokumenty do wojewody trafią do końca marca br. Następnie opinia wojewoda zostanie przekazana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które także wyda swoje stanowisko.

Z resortu papiery będą przekazane na posiedzenie Rady Ministrów. W Rzeszowie w konsultacjach społecznych będą mogli wziąć udział tylko ci, którzy są na stałe zameldowani w mieście. Ankiety dostępne będą w ratuszu oraz punktach informacyjnych miasta przy ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7 oraz tych, które znajdują się w galeriach handlowych: Millenium Hall, Plaza, Nowy Świat oraz Galerii Rzeszów.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama