Nowy żłobek na osiedlu Drabinianka od stycznia ma ruszyć pełną parą

2
Reklama

Pomimo początkowych problemów z wyborem wykonawcy, budowę żłobka „Calineczka” na os. Drabinianka w Rzeszowie uda zakończyć się w październiku. Jeśli pójdzie  wszystko zgodnie z planem pierwsze maluszki w nowej placówce pojawią się już w połowie grudnia.

 

Budową żłobka „Calineczka” przy ul. Granicznej zajmuje się konsorcjum firm: Grupa Handlowa Feniks z Boguchwały oraz Zakład Remontowo-Budowlany Jan Ciepły z Rzeszowa, z którą ratusz podpisał umowę opiewającą na 5,6 mln zł.

Dla rodziców maluszków do lat 3, którzy mieszkają w tym rejonie oznacza to, że, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie grudnia pierwsze dzieci będą mogły pojawić się w nowo wybudowanym żłobku na tzw. przyzwyczajenie, czyli na kilka godzin. Pełną parą placówka ma ruszyć w styczniu 2018 roku.

– Zainteresowanie nowym żłobkiem jest niezmiennie duże. Rodzice, składając podania do innych placówek, zaznaczają, że gdy nowy żłobek zostanie oddany do użytku, to tam chcą przenieść swoje dzieci np. ze względu na bliskość od miejsca zamieszkania  – wyjaśnia Elżbieta Dyś, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Rzeszowie.

Na podstawie tych zgłoszeń dzieci będą rekrutowane do „Calineczki”. Decydująca będzie kolejność w jakiej zostały złożone podania. Na pierwsze rozmowy rodzice mają zostać zaproszeni w połowie listopada.

Przypomnijmy, że nowy edukacyjny obiekt jest wzorowany na istniejącym już żłobku  przy ul. Bł. Karoliny. Oznacza to, że w placówce na maluszki będzie czekało 120 miejsc. Czy wystarczy dla wszystkich, skoro dzieci w wieku żłobkowym na samym os. Drabiniaka jest 700?

– Wszyscy ci, którzy będą potrzebować żłobka „na już” z pewnością się dostaną do niego. Nie wszyscy rodzice swoje pociechy zapisują od razu na styczeń, część  będzie przychodzić np. dopiero od września – wyjaśnia Elżbieta Dyś.

– Ponadto, część rodziców rezygnuje z miejsca. Mieliśmy nawet nie tak dawno sytuację, gdzie w czterech żłobkach były niedobory – dodaje.

Na ten moment MZZ nie jest w stanie określić, ile dokładnie dzieci już zapisało się do nowego żłobka przy ul. Granicznej.

Budynek „Calineczki” jest parterowy, jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 1,1 tys. m kw. W placówce będą sypialnie, bawialnia, jadalnia połączona z dużym przestronnym wielofunkcyjnym pomieszczeniem do zajęć dydaktycznych dla najstarszych dzieci.

Każda grupa będzie ma także swoją oddzielną łazienkę. O budowę placówki  na os. Drabinianka prosili sami mieszkańcy. „Calineczka” ma być czynna przez cały rok od poniedziałku do piątku od godz. 6:00 do 17:00.

W Rzeszowie obecnie jest osiem miejskich żłobków, w których jest 1055 miejsc.

Do 2019 roku w Rzeszowie mają powstać jeszcze dwa nowe żłobki – jeden na os. Budziwój, drugi przy ul. Iwonickiej. Jeśli chodzi o pierwszy – obecnie trwają negocjacje w sprawie wykupu gruntów przez ratusz pod budowę placówki. W przypadku drugiego – trwają prace koncepcyjne.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.