Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Od środy (16 marca) w Rzeszowie będzie działał specjalny punkt, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany i zameldować się. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. Do Polski dotychczas uciekło prawie 1,7 mln uchodźców, z czego ponad 900 tys. przekroczyło podkarpacki odcinek granicy. Kilkaset tysięcy z nich przejechało przez Rzeszów, wielu zatrzymało się w naszym mieście na 1-2 dni. Miasto wspólne z Medykiem na dworcu PKP uruchomiło punkt pomocy, z kolei w Full Markecie na al. Rejtana działa noclegownia dla 500 osób. 

Ale wielu uchodźców, pomimo tego, że Rzeszów i nasze województwo jest strefą tranzytową, postanowiło zostać w naszym mieście. I tym osobom chcemy pomóc. Pierwszym krokiem jest umożliwienie sprawnego załatwiania formalności – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Ratusz zdecydował o uruchomieniu specjalnego punktu Urzędu Miasta. Punkt zostanie otwarty w środę przy ul. Langiewicza 15 i będzie działał przez 5 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 17:00. – Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego – mówi Marcin Stopa, sekretarz miasta. 

Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15? Nadawanie numerów PESEL, zameldowanie, utworzenie profilu zaufania. Punkt przy Langiewicza jest  tylko i wyłącznie dla uchodźców z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności.

– W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie – zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

W punkcie będzie można zrobić za darmo zdjęcie, które musi być dodane do wniosku. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości wnioskodawcy na podstawie np. paszportu, dowodu osobistego, Karty Polaka, czy prawa jazdy, nawet jeżeli te dokumenty zostały wcześniej unieważnione. 

W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia. PESEL-u nie otrzyma osoba, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w systemie i ma dokument, która pozwala ustalić jej tożsamość.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 1 77 88 99 00, która działa w godzinach 8:00-20:00, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama