o-czym-nie-mozesz-zapomniec-jadac-w-gory

Zima za oknem, a ty planujesz krótki wypad w góry? Taki wyjazd to zdecydowanie coś, co warto przeżyć, szczególnie w okresie przerwy świątecznej. Jeśli jednak nie chcemy, by miły wyjazd kojarzył nam się z chłodem, przemoczeniem i chorobami, warto zaopatrzyć się w podstawowy ekwipunek, który zapewni nam odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. O czym nie możemy zapomnieć podczas zimowego wyjazdu w góry?

Zimowa kurtka i spodnie

Najważniejsze to spodnie i kurtka. Te dwa elementy górskiej garderoby powinny być dopasowane precyzyjnie do warunków panujących na zewnątrz. W przypadku spodni zależy nam przede wszystkim na tym, by były one wygodne – przeznaczone właśnie do wędrówek po górach – a także by były wodoodporne i wyposażone w dodatkowe ocieplenie. 

Kolejny element to ciepła puchowa kurtka w góry. Doskonałym przykładem idealnego odzienia wierzchniego jest Columbia kurtka damska, która z jednej strony nie blokuje naszych ruchów, a z drugiej strony zapewnia pełną ochronę przed mrozem, wiatrem i deszczem. Takie kurtki najczęściej wyposażone są w dodatkową membranę, która zapewnia nam odpowiednią termoizolację i paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie pocimy się w trasie.

Nie zapomnijmy też o czapce i rękawiczkach, bez których nawet krótka wycieczka po reglach będzie niczym więcej jak tylko udręką.

o-czym-nie-mozesz-zapomniec-jadac-w-gory-2

Wygodne buty do trekkingu 

Cała odzież ma nam zapewnić przede wszystkim komfort, wygodę i izolację cieplną. Jednak idąc dalej, warto wyposażyć się w buty górskie z prawdziwego zdarzenia. To właśnie ten element naszego ekwipunku odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Specjalistyczne buty w góry bardzo często wyposażone są w dodatkowy element, który pozwala na łatwy montaż raków – tak istotnych podczas wędrówek po zlodowaciałych terenach. 

Buty muszą być ciepłe, wykonane z wytrzymałego materiału, a także zapewniać odpowiednią stabilizację stopy i kostki. Na butach nie możemy oszczędzać, jeśli chcemy z naszej wycieczki górskiej wrócić cało. Planujesz wyskoczyć na krótką wycieczkę w adidasach lub ocieplanych trzewikach? O takim pomyśle powinieneś jak najszybciej zapomnieć. 

o-czym-nie-mozesz-zapomniec-jadac-w-gory-1

Dodatkowe wsparcie? Kije trekkingowe i czołówka

Odzież i obuwie gotowe na nasze górskie przygody? To zatem czas, by pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Podczas wycieczek w góry na pewno przydadzą się niedoceniane kije trekkingowe. To właśnie one zapewnią nam świetną równowagę na niepewnym terenie i nieco odciążą ciało od długotrwałego wysiłku. 

W górach podczas zimy ściemnia się naprawdę szybko. Dlatego lekkomyślnością byłoby nie zabrać ze sobą przynajmniej jednej latarki – najlepiej w formie czołówki, która umieszczona na głowie nie będzie przeszkadzała nam w dłoni.

Oczywiście na każdą przygodę w górach zabierzmy ze sobą plecak z termosem, energetycznymi przekąskami i smartfonem – to właśnie on w sytuacjach kryzysowych zapewni nam łączność ze służbami ratunkowymi.

To jednak, czego nigdy nie powinno nam zabraknąć w górach to zdrowego rozsądku. Stosujmy się do zaleceń i sprawdzajmy prognozę pogody. Jeśli ta będzie nie sprzyjająca, niech nie przyjdzie nam na myśl wyruszanie w niebezpieczny teren.

Ryzyko lawinowe jest w takim czasie poważne, a szansa na ujście z takiego wypadku cało – bardzo mała. W takich dniach lepiej napawać się śnieżnym widokiem z poziomu hotelowego okna – to również forma relaksu, której potrzebujemy po ciężkim roku.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama