Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Urząd Miasta w Rzeszowie zachęca do udziału w obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, które odbędą się 5 i 7 marca. 

Podczas uroczystości „Orlęta” Związku Strzeleckiego oraz młodzież strzelecka złoży uroczyste przyrzeczenie. We wtorek (5 marca) o 17:00 zostaną złożone kwiaty i znicze przy grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli na cmentarzu „Pobitno” w Rzeszowie.

Główne uroczystości odbędą się w czwartek (7 marca). 

– godz. 9:00 – spotkanie okolicznościowe w auli II LO im. płk Leopolda Lisa-Kuli przy ul. ks. Jałowego 22 w Rzeszowie,

– godz. 12:00 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przyrzeczenie „Orląt” ZS w kościele farnym w Rzeszowie.

– godz. 13 – uroczystość przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym: przegląd pododdziałów, odśpiewanie hymnu narodowego, podniesienie flagi państwowej na maszt, przyrzeczenie strzeleckie dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, okolicznościowe przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, pokaz sprawności młodzieży strzeleckiej, defilada pododdziałów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Uroczystość jest organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezydent Rzeszowa, II LO im. płk L. Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

Płk Leopold Lis-Kula urodził się w 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa ze Lwowa. Nie mając jeszcze 16 lat, wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Kula był ulubieńcem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Lepold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł w wieku 23 lat z powodu upływu krwi.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama