Zdjęcie: Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Umieszczenie tablicy pamiątkowej na murze Starego Cmentarza będzie jedynym wydarzeniem obchodów 100. urodzin Jerzego Pleśniarowicza. 

Przygotowania do odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Jerzemu Pleśniarowiczowi – związanemu z Rzeszowem animatorowi kultury, poecie, tłumaczowi literatury języków słowiańskich, reżyserowi teatralnemu i radiowemu, trwało od wielu miesięcy. Uroczystość planowano pierwotnie na 26 listopada br.

Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”. Ze względu na obostrzenia covidowe uroczystość może ograniczyć się do umieszczenia tablicy na murze Starego Cmentarza. Wtedy jej uroczyste odsłonięcie odbędzie się w innym terminie.

Przesunięciu mogą ulec także terminy innych wydarzeń powiązanych z obchodami 100-lecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza (ich pierwotnie zaplanowane daty są na plakacie na końcu tekstu). Niewykluczone jednak, że one się odbędą, natomiast w innej formule, np. on-line.

Jerzy Pleśniarowicz urodził się 7 stycznia 1920 r. w Jekaterynosławiu na Ukrainie. W latach 50. ubiegłego wieku związał się z Rzeszowem, gdzie mieszkał do śmierci – 13 stycznia 1978 r. W latach 1952-1974 był kierownikiem literackim Teatru Ziemi Rzeszowskiej (obecnego Teatru im. Wandy Siemaszkowej).

Pleśniarowicz współpracował z Wojewódzkim Domem Kultury, reżyserował słuchowiska na potrzeby Polskiego Radia Rzeszów. Był założycielem i pierwszym prezesem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Opublikował w różnych wydawnictwach blisko 500 przekładów poetyckich i dwie powieści.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama