Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Od 1 stycznia 2021 roku Styków stał się częścią Głogowa Małopolskiego i 6 osiedlem miasta. Ale gmina straciła też Pogwizdów Nowy. 

Styków ma 970,7 ha i 845 mieszkańców. W jego skład wchodzą dwa przysiółki – Jańciówka i Bugaj. Styków jest północnym osiedlem Głogowa Młp. graniczącym z wsią Przewrotne. Decyzję o włączeniu Stykowa w granice miasta od 1 stycznia 2021 roku podjęła Rada Ministrów 31 lipca ub. r. 

Głogów Młp. powiększył się o cały Styków i część północną sołectwa Rudna Mała tzw. przysiółek Podbór (po północnej stronie autostrady). Tym samym miasto powiększyło się do 3 821 ha i 9 488 mieszkańców. Jest też aktualnie największym miastem powiatu rzeszowskiego.

Poprzez sukcesywną rozbudowę osiedli mieszkaniowych w północnej części miasta, doszło do naturalnego połączenia się obu jednostek. Dzięki temu Styków szybciej się zurbanizuje, powstaną nowe drogi i sieci wodno-kanalizacyjne, w przyszłości powstaną też nowe połączenia autobusowe – obiecuje Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp. 

– Z korzyścią dla mieszkańców i firm, opracowane zostaną kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, wzrośnie też wartość działek na nowym osiedlu – zapowiada Baj.

Władze Głogowa Młp. nie mogą jednak przeboleć, że od 1 stycznia 2021 roku gmina straciła sołectwo Pogwizdów Nowy, które w swoje granice wchłonęło miasto Rzeszów. Gmina zmniejszyła się o 240 ha i 1 225 mieszkańców. Obecnie ma 18 530 mieszkańców i 14 230,14 ha. 

Gmina oszacowała, że po odebraniu jej Pogwizdowa Nowego straci rocznie ok. 3,5 mln zł z tytułu podatków. Do spłaty ma kredyt zaciągnięty na budowę hali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym (kosztowała 4,5 mln zł). Gmina skarży się, że miasto Rzeszów wciąż nie podpisało porozumienia w sprawie zwrotu zainwestowanych pieniędzy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: