Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Nowe połączenia do Pragi i Budapesztu i szybsze podróże do Krakowa i Katowic – to najważniejsze nowości dla Podkarpacia w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie 13 grudnia br. Ale są też złe wiadomości. 

Bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Pragi i Budapesztu będzie możliwe dzięki wydłużeniu do Przemyśla pociągu IC „Cracovia”Do Przemyśla zostanie wydłużony również pociąg IC „Ślązak”, dzięki czemu miasto zyska dodatkowe połączenie z Krakowem, Katowicami i Poznaniem.

Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl-Warszawa pociąg TLK „Lubomirski” będzie teraz jeździć aż do Gdyni, a w piątki i szczyty przewozowe dodatkowo do Kołobrzegu (w soboty z Kołobrzegu).

– Ułatwi to dojazd nad morze mieszkańcom m.in. Przemyśla, Dębicy, Rzeszowa i Tarnowa. Przemyślanie i rzeszowianie zyskają dodatkowe połączenie m.in. z Zieloną Górą i Szczecinem dzięki wydłużeniu relacji składu IC „Mehoffer”, dzięki któremu również utrzymane zostanie dzienne połączenie z Częstochową – informuje PKP Intercity. 

Ponadto, zwiększy się liczba połączeń z Rzeszowa do Katowic. Co więcej, skróci się czas przejazdu na tej trasie z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. W nowym rozkładzie łatwiejszy stanie się dojazd z Podkarpacia do Krakowa dzięki codziennym dwóm parom bezpośrednich połączeń do Sanoka, Krosna i Jasła.

– Czas podróży z Sanoka do stolicy Małopolski skróci się z około 5 godzin do około 4 godzin – zapowiada kolejowy przewoźnik. 

Zmiany w kursowaniu

Zmieniona zostanie relacja pociągu „Matejko” – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, kursować będzie on do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC. Zmienią się godziny kursowania pociągu TLK „Galicja” – w Ostrawie zapewnione zostanie połączenie przesiadkowe do Pragi przy jednoczesnym zachowaniu skomunikowania w Przemyślu na pociąg do Kijowa.

Ze względu na kończącą się modernizację linii łączącej Katowice i Kraków zmniejszy się liczba pociągów na dotychczasowej trasie do Wrocławia przez Częstochowę. W miejsce pociągu TLK „Zamoyski”, pomiędzy Rzeszowem a Lublinem pojawi się TLK „Górski”, w zmienionej relacji do Szczecina przez Poznań.

Z powodu zaplanowanych przez zarządcę infrastruktury prac, na odcinku Rzeszów-Jasło, pociągi PKP Intercity przestaną kursować. W 2021 roku zaplanowano zamknięcie linii nr 68 na odcinku Grodzisko Dolne – Przeworsk, wybrane pociągi zastąpi komunikacja autobusowa.

Covidowe obostrzenia 

PKP Intercity przypomina, że w związku pandemią w pociągach może być zajętych co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Cały czas obowiązkowa jest także rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października PKP Intercity przewiozło ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: