Od 15 grudnia zmienia się rozkład jazdy PKP. Na trasie z Przemyśla do Szczecina będzie jeździło 14 składów zestawionych wyłącznie ze zmodernizowanych wagonów.

15 grudnia zmieniają się rozkłady jazdy kolei w całej Europie. PKP Intercity zaoferuje swoim pasażerom 366 pociągów, w tym 40 międzynarodowych. Zwiększy się liczba składów w standardzie Express InterCity, a oferta „Bilet Relacyjny” obejmie dodatkowe trasy.

Więcej pociągów EIC i TLK, dogodniejszy system przesiadkowy, a także stały rozkład jazdy pociągów od świąt aż do końca ferii. To nowości w rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać w połowie grudnia. W związku z szerokim programem modernizacji linii kolejowych podróżnych czekają też utrudnienia w postaci dłuższych przejazdów, np. ze stolicy do Białegostoku. To utrudnienie czasowe, bowiem, kiedy w 2015 r. zakończy się wiele remontów, czasy przejazdów znacznie się skrócą.

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity zaoferuje swoim pasażerom 326 pociągów w komunikacji krajowej. Liczba składów w standardzie Express InterCity (EIC) wzrośnie z 49 do 63. Nowe pociągi tej kategorii pojadą z Warszawy do Bydgoszczy i Trójmiasta, z Olsztyna do Krakowa i Zakopanego oraz z Warszawy do Zielonej Góry.

Na torach pojawią się również dodatkowe połączenia kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK), m.in. na liniach łączących stolicę z Bydgoszczą, Białymstokiem, Częstochową oraz na trasach Poznań – Szczecin, Wrocław – Poznań i Gdynia – Bydgoszcz – Wrocław.

Przewoźnik podniesie standard podróży na linii Przemyśl – Kraków – Katowice – Wrocław – Poznań – Szczecin wprowadzając 14 składów zestawionych wyłącznie ze zmodernizowanych wagonów. Dostępnych będzie też więcej wagonów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz restauracyjnych.

Zmiana rozkładu jazdy jest efektem konieczności dostosowania godzin i tras kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji, prac torowych i technologicznych. Obecnie inwestycje realizowane są na blisko 3 200 km torów, czyli na 16% wszystkich użytkowanych tras kolejowych w Polsce oraz wielu obiektach inżynieryjnych. Rezultatem prac będzie skrócenie czasów przejazdów pociągów.

Modernizacja infrastruktury wpłynie również na ruch pociągów. W związku pracami remontowymi na Centralnej Magistrali Kolejowej, składy w obu kierunkach z Warszawy do Krakowa i Katowic odjeżdżać będą co 2h, jednak ich liczba i czasy przejazdów nie ulegną istotnej zmianie. Wydłużony czas jazdy dotyczy m.in. pociągów na odcinku ze stolicy do Białegostoku oraz na linii Przemyśl – Kraków – Katowice. Zakończenie wielu prac planowane jest na 2015 r.

Nowy rozkład jazdy pociągów i sprzedaż biletów jest dostępny dla pasażerów od połowy listopada, czyli na 30 dni przed wejściem zmian. Podróżni mogą nabyć bilety zarówno przez internet, jak i w kasach. PKP Intercity rozda ponad 200 tys. ulotek informacyjnych z nowym rozkładem jazdy, a w dniach 12 – 16 grudnia br. na 19 największych dworcach w Polsce, 130 informatorów udzieli pomocy podróżnym.

Wszelkie informacje o rocznej zmianie rozkładu jazdy są dostępne w internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757. Informacje o zmianach pasażerowie znajdą na dworcach, dowiedzą się o nich również poprzez komunikaty podawane w pociągach oraz z wpisów umieszczanych na Facebooku przewoźnika „PKP Intercity. Pociąg do podróży”.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama