Fot. Materiały PKS w Rzeszowie

– Podwyższenie cen biletów powinno być ostatecznością i za tym powinna iść jakość usług – twierdzą pasażerowie autobusów, należących do Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa. 

Związek Gmin „PKS” pod koniec listopada podjął decyzję, że od nowego roku ceny biletów na komunikację międzygminną będą wyższe, o czym poinformowała nas Anna, Czytelniczka Rzeszów News. 

„To skandal. Podwyższenie cen biletów powinno być ostatecznością i za tym powinna iść jakość usług, a w tym przypadku mamy do czynienia z mizerną jakością usług. Stare przemalowane w nowe barwy autobusy są wiecznie spóźnione lub w ogóle nie przyjeżdżają” – twierdzi Anna. 

„Czy to jest odpowiedzialna i profesjonalna komunikacja? Jako pasażer nie mogę ciągle spóźniać się do pracy! Dlaczego nie może powrócić MPK Rzeszów, które jest dużo tańsze? Czy w ten sposób powinno się zachęcać ludzi do pozostawienia samochodów w domu i podróży komunikacją? – pyta Anna.

Obecnie za bilet normalny za przejazd autobusami MKS trzeba zapłacić: 2,50 zł – bilet międzygminny, 3 zł – I strefa, 3,50 zł – II strefa, 4 zł – III strefa, 5 zł – IV strefa, 6 zł – V strefa i 6,50 zł – VI strefa. 

Ceny za bilet miesięczny gminny i w I strefie wynosi 82 zł. W pozostałych strefach analogicznie za bilet miesięczny trzeba zapłacić: 133 zł, 152 zł, 164 zł, 199 zł, 215 zł. Bilet sieciowy miesięczny dla wszystkich stref wynosi wynosi 215 zł. 

Zmiany cen biletów od 1 stycznia 2020 roku rzeczywiście zostaną wprowadzone, zgodnie z uchwałą Związku Gmin z 28 listopada br. Ceny biletów jednorazowych normalnych wzrosną od strefy III. I tak 4,50 zł będzie kosztował bilet w strefie III; 5,50 zł w IV; 6,50 zł w V; 7,50 zł w VI. Ceny biletów jednorazowych dla stref I i II oraz biletu gminnego pozostają bez zmian. 

Nowością jest wprowadzenie z kolei strefy VII, która obejmuje m.in. gminę Czudec. Bilet jednorazowy w tej strefie będzie kosztował 8,50 zł. Ponadto, ZG PKS chce wprowadzić tzw. bilet przesiadkowy na terenie jednej gminy w cenie 3,30 zł. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jeśli chodzi zaś o bilety miesięczne, to od przyszłego roku w strefie III trzeba będzie za niego zapłacić 160 zł, IV strefie -175 zł, V strefie – 200 zł, VI strefie – 225 zł, w VII – 250 zł. Za 250 zł będzie można kupić także bilet, który uprawnia do poruszania się po wszystkich gminach zrzeszonych w ZG PKS. 

„W naszej ocenie zmiany cen biletów jednorazowych w MKS to raczej zmiany
niewielkie, szczególnie w sytuacji, kiedy cena biletu podstawowego na terenie miasta
Rzeszowa wynosi 3,60 – często jest to opłata za przejazd pomiędzy dwoma
przystankami oddalonymi o kilkaset metrów” – tłumaczy podwyżki Związek Gmin PKS. 

To część prawdy. Jeżeli ktoś ma na e-bilecie zapisaną elektroniczną portmonetkę, to za przejazd autobusem MPK między jednym a drugim przystankiem zapłaci 1,60 zł. 

Związek podkreśla także, że wprowadził duże ułatwienie dla tych, którzy na odzień poruszają się po terenie Rzeszowa i okolicznych gmin. Chodzi o to, że od przyszłego roku, gdy pasażer będzie miał kupiony bilet miesięczny lub sieciowy na MPK Rzeszów, to wówczas bilet miesięczny w MKS będzie mógł kupić taniej.

I tak bilet MKS+MPK sieciowy imienny dla stref od I do IV będzie kosztował 115 zł, a dla pozostałych stref 135 zł. „Mamy nadzieję, że wdrażanie rozwiązania oraz znaczne uproszczenia stworzą możliwość do jak najszybszej integracji biletowej z miastem Rzeszowem” – podkreśla ZG PKS. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama