Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Aż o 50 procent wzrośnie stawka żywieniowa w 11 miejskich żłobkach w Rzeszowie od 1 stycznia 2023 roku. Tak zdecydowali we wtorek radni. 

Dzienna stawka żywieniowa w żłobkach w tym roku wynosi 6 zł, podniesiono ją o złotówkę w lutym. Od nowego roku rodziców czekają 50-procentowe podwyżki. Stawka wynosić będzie aż 9 zł. Powód? Około 50-procentowy wzrost cen umów na artykuły spożywcze.  

Agata Bobowska, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków, tłumaczyła we wtorek radnym, że podwyżki stawek żywieniowych są niezbędne. – By zapewnić dzieciom żywienie zgodne z normami, do których obliguje nas ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 – stwierdziła. 

Podwyżkami stawek zainteresował się Grzegorz Koryl, radny PiS, który szybko obliczył, że rodzice miesięcznie od nowego roku będą płacić o 60 zł więcej za karmienie maluchów. – Czy to dlatego, że dostawcy żywienia podnieśli oferty? – dopytywał. 

– Tak – odpowiedziała Bobowska.

I pokazała na slajdzie, jak wyglądają wartości umów na dostawę żywności do żłobków w tym roku i jakie będą w przyszłym. Średnio umowy wzrosły o 47 proc. Najwięcej, o 61 procent, za artykuły spożywcze – z prawie 235 tys. do ponad 377 tys. zł. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Niewiele mniejszy wzrost, bo 60-procentowy, jest za świeże warzywa i owoce – z 240 tys. do 384 tys. zł, koszt dostarczenia pieczywa wzrośnie o 57 procent, mrożonek o 49 procent, mięsa i wędlin o 38 procent, artykułów dla niemowląt o 18 procent. 

Miasto nie wybrało jeszcze nowego dostawcy produktów mleczarskich, gdzie w tym roku płaciło 291 tys. zł. I właśnie produkty mleczarskie mogą pójść w górę najbardziej. – Spodziewamy się 70-procentowego wzrostu – obawia się Agata Bobowska.

– Inflacja to nie tylko 20 procent – skomentował wzrost cen Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa, dając do zrozumienia znów, że to polityka rządu PiS doprowadza do kolejnego wzrostu cen miejskich usług, jak jeszcze np. opłat parkingowych

Na podwyżki stawek żywieniowych w miejskich żłobkach zgodzili się wszyscy radni. Bez zmian, przynajmniej na razie, pozostanie miesięczna opłata za pobyt w żłóbku. Aktualnie rodzice płacą 391 zł, opłata w tym roku była podnoszona w lutym – z 336 zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama