Reklama

Do niedzieli (3 maja) na podkarpackich drogach potrwa policyjna akacja „Majowy Weekend”. Priorytetem funkcjonariuszy będzie walka z piratami drogowymi.

W najbliższych dniach na drogach może zrobić się tłoczno. Policja przewiduje, że większy ruch będzie z pewnością na drogach wiodących w Bieszczady, czy do miejscowości atrakcyjnych dla turystów.

– Wielu kierowców będzie też przejeżdżać tranzytem przez nasz region. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, ale także osób, z którymi przyjdzie nam dzielić drogę – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Policjanci proszą kierowców, by pamiętali o cierpliwości i życzliwości wobec innych użytkowników dróg.

– Nie nadużywajmy klaksonów, nie spychajmy z drogi. Pamiętajmy, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy zapina pas bezpieczeństwa. I nie powinno mieć znaczenia to, czy jedzie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Pasy ratują życie! Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci – zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce – podaje KWP.

Kaskadowe kontrole

Na drogach więcej będzie samochodów, motocykli i rowerów. Pojawią się również mniej doświadczeni kierowcy, dlatego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą policjanci. Zadbają, aby ruch pojazdów odbywał się płynnie, a jeśli będzie taka potrzeba, będą ręcznie kierować ruchem.

Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracać będą na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania i wymuszania pierwszeństwa przejazdu, ale również na stan trzeźwości kierowców.

Jednym z policyjnych priorytetów podczas majowego weekendu będzie walka z drogowymi piratami. Na drogach pojawią się, że m.in. policyjni motocykliści, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno te oznakowane jak i nieoznakowane.

Funkcjonariusze używać będą ręcznych mierników prędkości. W miejscach szczególnie niebezpiecznych, kontrole prędkości będą ustawiane kaskadowo.

Zakazy dla ciężarówek

W ubiegłym roku działania „Majowy weekend” trwały o jeden dzień dłużej – od 30 kwietnia dla 4 maja. W tym czasie na drogach Podkarpacia doszło do 24 wypadków. Nikt nie zginął, a 31 osób doznało obrażeń.

Policja przypomina, że obowiązywać będą zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów:

– 30 kwietnia 2015 r. od godz. 18.00 do 22.00

– 1 maja 2015 r. w godz. 8.00-22.00

– 2 maja 2015 r. od godz. 18.00 do 22.00

– 3 maja 2015 r. w godz. 8.00-22.00

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama