Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

25 projektów, 40 wydarzeń, 15 koncertów, 4 spektakle i około 200 artystów z 14 państw. Od czwartku (21 czerwca) w Rzeszowie rusza Europejski Stadion Kultury. 

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

ESK to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. Impreza powstała w 2011 roku, a od 2013 r. odbywa się w ramach projektu Wschód Kultury, który od lat integruje środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy). 

Tegoroczna edycja rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury będzie trwać od czwartku (21 czerwca) do niedzieli (24 czerwca). Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ESK jest bezpłatny.

Tematem przewodnim  tegorocznego ESK jest Ukraina. W czwartek, w pierwszy dzień festiwalu, warto wybrać się na rzeszowskie bulwary. Od 19:00 w klubie festiwalowym zagrają Vshood, Joryj Kłoc (godz. 20:00) i The Hardkiss (21:00). 

Vshood to zespół grający współczesną muzykę basową, wywodzącą się z takich stylów jak amen breaks, drum and bass, hip-hop, dubstep i trap. Autorskie loopy producenckiego duo Griot Groove połączone z żywą perkusją Dannego Godlevskiego tworzą energetyczną i taneczną całość. Skład wspierają wokalem różni artyści. Elektroniczne bity produkowali m.in. dla Karoliny Czarneckiej i Miss God.

Z kolei The Hardkiss to jeden z najpopularniejszych obecnie ukraińskich zespołów muzycznych, wykonujący muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i synth popu. Wokalistką jest niezwykle charyzmatyczna Julia Sanina. Zespół, będący laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, słynie z widowiskowych koncertów na żywo.

Natomiast Joryj Kłoc to zespół pochodzący ze Lwowa i tworzy go czterech muzyków, którzy łączą w swojej muzyce wszystko to czego, wydawałoby się połączyć nie można. Muzycy eksperymentują z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami, sprawdzając jednocześnie wytrzymałość takich instrumentów jak bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara.

Jak nie koncert, to…?

Koncerty to jednak nie wszystko. Jednym z ciekawszy wydarzeń podczas pierwszego dnia festiwalu będzie też performance „Tableau Vivant. Żywy obraz” – multidyscyplinarny, autorski projekt Mike Hentz’a. To niezwykłe wydarzenie ma być doświadczeniem różnej formy sztuki i piękna odczuwanej na różnych poziomach. Artystyczne „tu i teraz”, na które składa się muzyka, instalacja, wizualizacje, śpiew taniec, gra aktorska, odbędzie się w sali górnej Biura Wystaw Artystycznych w czwartek (21 czerwca) od godz. 19:00.  

W czwartek czeka też coś na kinomaniaków. Chodzi rzecz jasna o projekt  „Kino ze Wschodu”, gdzie będziemy mieć do czynienia z problematyką państw i obszaru kulturowego Wschodu. Zobaczymy takie filmy jak „5 rozbitych kamer” (czwartek, 21 czerwca, Rzeszowski Inkubator Kultury, godz. 21:00) i „Koudelka. Shooting Holy Land” (piątek, 22 czerwca, Podziemna Trasa Turystyczna, godz. 18:50).

Ciekawym wydarzeniem, które rozpoczyna się w czwartek i potrwa do niedzieli będzie także słuchowisko „Ucho – dźwiękowy wehikuł” – komfortowa strefa relaksu. W trakcie ok. 20-minutowego seansu słuchacze zanurzą się w dźwiękową przestrzeń, zawierającą odniesienia do rzeszowskich klimatów połączonych z ukraińskimi motywami językowymi i muzycznymi. Słuchowisko odbywa się w Podziemnej Trasie Turystycznej od czwartku (21 czerwca) do niedzieli (24 czerwca) od 12:15 do 17:45.

Koncert Główny w piątek z Finkiem 

Jeśli zaś chodzi o piątek (22 czerwca), to tu chyba nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, że najważniejszym punktem tego dnia jest Koncert Główny, który o 20:00 rozpocznie się na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. 

W tym roku gwiazdą wieczoru będzie jeden z najciekawszych męskich głosów Wielkiej Brytanii – wokalista Fink. Pojawi się on również w duecie z niepokornym buntownikiem polskiej sceny rockowej – Organkiem.

Zanim jednak Fink będzie czarował nas swoim niepowtarzalnym głosem na scenie zagrają inne gwiazdy – zgodnie z tradycją w kolektywach. A będą to: Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia) Lao Che i Trio Mandili (Gruzja), Happysad i Brunettes Shoot Blondes (Ukraina). Koncert zainauguruje występ Darii Zawiałow.

Na scenie zobaczymy także Davita Chakhalyan’a – młodego Ormianina, uczestnika armeńskiego „X Factora”, który zachwycił jury i publiczność niesamowitą interpretacją utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

Na sobotę bitwa lub przyjemność

Po tej emocjonującej dawce dobrego piątkowego grania w sobotę (23 czerwca) czekać na nas będzie „Bitwa o Wschód – Battle of the East”, podczas której odbędą się także darmowe warsztaty taneczne („Przystań na lato”, godz. 12:00).

Z kolei na scenie rzeszowskiego Rynku od godz. 19:30 prezentacja największych szlagierów Włodzimierza Wysockiego w ramach koncertu „Wysocki – wschody i zachody”. Ostatni koncert z piosenkami wybitnego barda odbył się w latach 80. ubiegłego wieku a występowali w nim najwybitniejsi polscy artyści m.in. Marian Opania, Marek Kondrat, czy Wojciech Młynarski.

Dziś repertuar ten na warsztat biorą młodzi wykonawcy. W Rzeszowie zaśpiewają: Buslav, Natalia Sikora, Karolina Artymowicz, Marcel Sabat, Jan Traczyk, Kacper Kuszewski i Arek Kłusowski, który jest pomysłodawcą i współorganizatorem koncertu.

Artyści pokażą się w nowej, zaskakującej odsłonie. Towarzyszyć im będzie zespół pod kierownictwem Krzysztofa Mroziaka, który dał się poznać szerokiej publiczności podczas koncertu „Tribute to Jantar”, który na stałe zagościł w repertuarze Warszawskiego Teatru Capitol oraz Palladium.

– Koncert „Wysocki – wschody i zachody” zaskoczy na pewną swoją nowatorską formułą stylistyczną, nawiązującą do korzeni muzyki klezmerskiej. Na rzeszowskim Rynku usłyszymy największe szlagiery Wysockiego, takie jak „Obława”, „Konie” czy „Moskwa Odessa” – zapowiada Arek Kłusowski. 

W sobotę na Rynku warto zostać na dłużej. O 21:00 rozpocznie się widowisko muzyczne „Red Rexen temple. The show”, które powstało ze wspólnego pomysłu duńskiego zespołu M.Rexen i ukraińskiej grupy artystycznej 33Hypnotheatre&Technocircus. Nad kształtem widowiska pracują zaangażowani artyści z wielu części Europy, także z Polski, Niemiec i Anglii. 

Projekt porusza zagadnienie wspólnotowości, tego czy i jak ludzie mogą się jednoczyć mimo istniejących różnic między nimi, czy to na tle rasowym, językowym, etnicznym, kulturowym czy religijnym. Będziecie mogli oglądać specjalnie zaprojektowane kostiumy, towarzyszące muzykom działanie performatywne oraz video projekcje, wyświetlane na żywo, na wielowymiarowych ekranach.

W sobotę warto wybrać się także na bulwary. Tam o godz. 18:00 zobaczymy pokaz filmów krótkometrażowych z festiwalu Euroshorts, o 19:30 spektakl taneczny „Ogrody przyjemności”.

W trzeci dzień ESK rozpieszczać teatralnie będzie nas „St. Nicholas” – monodram Conora McPhersona w wykonaniu Szymona Kuśmidra, który zabierze widzów w podróż do serca samej Ukrainy, z elementami muzyki na żywo łączącej dawne ukraińskie pieśni i rytuały ludowe (Podziemna Trasa Turystyczna, godz. 22:30).

W niedzielę  Art Celebration i mecz

Niedziela (24 czerwca) będzie należała do Art Celebration (Filharmonia Podkarpacka, godz. 18:00) – autorskiego projektu rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Gwiazdami Art Celebretion w tym roku będą Eldo, legenda polskiego rapu oraz Monika Borzym. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Jeśli jednak wolicie koncerty na świeżym powietrzu to o godz. 17:00 warto wybrać się na rzeszowski Rynek. Tam Krzesimir Dębski wraz z Kamilem Radzimowskim zaprezentują się  w koncercie pt. „Odgłosy zanikającego świata”, przedstawiając muzykę bałkańską, żydowską i azerską .

W niedziele o godz. 20:00 w klimacie ESK będziemy także na rzeszowskim Rynku kibicować Polskiej reprezentacji, która będzie grać mecz o wszystko z Kolumbią. Mecz będzie można także obejrzeć w Klubie Festiwalowym na bulwarach. 

Jeśli chcecie poczytać szczegółowo o wydarzeniach podczas ESK i artystach, którzy przez cztery dni będą prezentować się w Rzeszowie, koniecznie zajrzyjcie TUTAJ. 

PROGRAM EUROPEJSKIEGO STADIONU KULTURY:

Czwartek (21 czerwca)

– Wystawa plenerowa autorstwa Ireny Gałuszki i Bogdana Szczupaja „Europejski Stadion Kultury 2017”, ul. 3 Maja

– Wystawa plenerowa „Sami o sobie”, Bulwary

– godz. 9.00 – 17.00 – wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”, Muzeum Dobranocek

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Dobranocki ze wschodu – Чебурашка”, Muzeum Dobranocek

– godz. 12.00 – 17.00 – wystawa „Jak widzimy Ukrainę?”, Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24

– godz. 12.15 – 17.45 (wejście na seanse dźwiękowe co 30 min.) – słuchowisko binauralne Ucho – dźwiękowy wehikuł, Podziemna Trasa Turystyczna, ograniczenie wiekowe: 10+

– godz. 15.00 – 22.00 – Street Food Festival, Klub Festiwalowy

– godz. 17.30 – 20.00 – „Jak jesteśmy widziani?”, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

– godz. 18.30 – wernisaż wystawy „VIOLET – akty i portrety w UV”, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

– godz. 19.00 – 24.00 – performance „Tableau Vivant. Żywy obraz”, BWA

– godz. 19.00 – 19.45 – koncert zespołu Vshood, Klub Festiwalowy

– godz. 20.00 – 21.00 – koncert zespołu Joryj Kłoc, Klub Festiwalowy

– godz. 21.15 – 22.15 – koncert zespołu The Hardkiss, Klub Festiwalowy

– godz. 21.00 – 22.00 – pokaz filmu „5 rozbitych kamer”, Rzeszowski Inkubator Kultury

Piątek (22 czerwca)

– Wystawa plenerowa autorstwa Ireny Gałuszki i Bogdana Szczupaja „Europejski Stadion Kultury 2017”, ul. 3 Maja

– Wystawa plenerowa „Sami o sobie”, Bulwary

– godz. 9.00 – 17.00 – wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”, Muzeum Dobranocek

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Dobranocki ze wschodu – Чебурашка”, Muzeum Dobranocek

– godz. 10.00 – 19.00 – wystawa „VIOLET – akty i portrety w UV”, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

– godz. 12.00 – 17.00 – wystawa „Jak widzimy Ukrainę?”, Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24

– godz. 12.00 – 03.00 – Street Food Festival, Klub Festiwalowy

– godz. 12.00 – 14.00 – warsztaty tworzenia bajkowych lalek, Klub Festiwalowy

– godz. 12.15 – 17.45 (wejście na seanse dźwiękowe co 30 min.) – słuchowisko binauralne Ucho – dźwiękowy wehikuł, Podziemna Trasa Turystyczna, ograniczenie wiekowe: 10+

– godz. 17.30 – 20.00 – wystawa „Jak jesteśmy widziani?”, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

– godz. 18.00 – 18.45 – spotkanie z Marcinem Zaborowskim, Podziemna Trasa Turystyczna

– godz. 18.50 – 20.00 – projekcja filmu „Koudelka. Shooting holy land”, Podziemna Trasa Turystyczna

– godz. 20.00 – 24.00 – Koncert Główny, Stadion Miejski

– godz. 24.00 – 03.00 – silent disco, Klub Festiwalowy

Sobota (23 czerwca)

– Wystawa plenerowa autorstwa Ireny Gałuszki i Bogdana Szczupaja „Europejski Stadion Kultury 2017”, ul. 3 Maja

– Wystawa plenerowa „Sami o sobie”, Bulwary

– godz. 9.00 – 17.00 – wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”, Muzeum Dobranocek

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Dobranocki ze wschodu – Чебурашка”, Muzeum Dobranocek

– godz. 9.00 – 11.00 – warsztaty „Fotografia górska i podróżnicza na przykładzie ukraińskich Karpat”, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 11.00 – 18.00 – wystawa „VIOLET – akty i portrety w UV”, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

– godz. 12.00 – 03.00 – Street Food Festival, Klub Festiwalowy

– godz. 12.00 – 18.00 – zawody taneczne Battle of the East, Przystań na lato

– godz. 12.15 – 17.45 (wejście na seanse dźwiękowe co 30 min.) – słuchowisko binauralne Ucho – dźwiękowy wehikuł, Podziemna Trasa Turystyczna, ograniczenie wiekowe: 10+

– godz. 13.00 – 15.00 – wernisaż wystawy fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka, diaporama „Fotografia podróżnicza”,  Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 14.00 – 17.00 – warsztaty komiksu, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – warsztaty dla dzieci i dorosłych „Słowiańskie duchy dobrych życzeń”, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – Smyk Arena, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 20.00 – Global Village, Klub Festiwalowy

– godz. 15.00 – 17.00 – warsztaty „Fotografia górska i podróżnicza na przykładzie ukraińskich Karpat”, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 17.00 – 19.00 – projekcje animacji z 6. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, spotkanie z dyrektorem Festiwalu Piotrem Kardasem, Muzeum Dobranocek

– godz. 17:30 – wystawa „DUOWERNISAŻ | Poznajmy się” RSF, ul. Matejki 10, kontynuacja: 18:30 Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24

– godz. 17.30 – 19.00 – „Jak jesteśmy widziani?”, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

– godz. 18.00 – 20.00 – „Euroshorts jedzie na Wschód” – pokaz filmów krótkometrażowych, Klub Festiwalowy

– godz. 18:30 – 21:00 – wystawa „Jak widzimy Ukrainę?”, Atelier Aparat Caffe – ul. Grunwaldzka 24

– godz. 19.30 – 21.00 – “Ogrody przyjemności”, Teatr Odela, fontanna na Bulwarach

– godz. 20.15 – 22.15 – koncert Electro East: YUKO i Band [O], Klub Festiwalowy

– godz. 19.30 – 21.00 – koncert “Wysocki. Wschody i zachody”, Rynek

– godz. 20.00 – 21.30 – performance taneczny “Słowiańskie wianki Kupałki”, Fontanna Multimedialna

– godz. 21.00 – 22.00 – koncert “Red Rexen Temple”, Rynek

– godz. 22.00 – 23.00 – koncert PITZ feat Mazzoll i performance Bartosza Nalepy „Świecenie”, BWA

– godz. 22:30 – 23:50 – monodram „St. Nicholas” w wykonaniu Szymona Kuśmidra, Podziemna Trasa Turystyczna

– godz. 22.30 – 03.00 – silent disco, Klub Festiwalowy

Niedziela (24 czerwca)

– Wystawa plenerowa autorstwa Ireny Gałuszki i Bogdana Szczupaja „Europejski Stadion Kultury 2017”, ul. 3 Maja

– Wystawa plenerowa „Sami o sobie”, Bulwary

– godz. 9.00 – 17.00 – wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”, Muzeum Dobranocek

– godz. 9.00 – 19.00 – wystawa „Dobranocki ze wschodu – Чебурашка”, Muzeum Dobranocek

– godz. 10.00 – 13.00 – wystawa „Jak widzimy Ukrainę?”, Atelier Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24

– godz. 10.00 – 13.00 – wystawa „Jak jesteśmy widziani?”, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

– godz. 11.00 – 13.00 – warsztaty teatralne z Szymonem Kuśmidrem, Klub Festiwalowy

– godz. 11.00 – 18.00 – wystawa „VIOLET – akty i portrety w UV”, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26

– godz. 12.00 – 03.00 – Street Food Festival, Klub Festiwalowy

– godz. 12.15 – 17.45 (wejście na seanse dźwiękowe co 30 min.) – słuchowisko binauralne Ucho – dźwiękowy wehikuł, Podziemna Trasa Turystyczna, ograniczenie wiekowe: 10+

– godz. 14.00 – 17.00 – warsztaty komiksu, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – warsztaty dla dzieci i dorosłych „Słowiańskie duchy dobrych życzeń”, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – Smyk Arena, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 18.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci, Klub Festiwalowy

– godz. 14.00 – 20.00 – Global Village, Klub Festiwalowy

– godz. 17.00 – 18.00 – Brave Kids, pochód z ul. 3 Maja do Klubu Festiwalowego

– godz. 17.00 – 19.00 – koncert „Odgłosy zanikającego świata” Kamila Radzimowskiego i Krzesimira Dębskiego, Rynek

– godz. 18.00 – 20.00 – Art Celebration vol. 6 „People of art”, Filharmonia Podkarpacka (wstęp na bezpłatne zaproszenia)

– godz. 18.00 – 19.00 – koncert Jeszcze 8 godzin, Klub Festiwalowy

– godz. 19.00 – 20.00 – koncert Key Story, Klub Festiwalowy

– godz. 19.00 – 20.00 – spektakl “Shafa”, Teatr Maska (wstęp na bezpłatne zaproszenia)

– godz. 20.00 – 22.00 – transmisja meczu Polska – Kolumbia, Klub festiwalowy

– godz. 20.00 – 22.00 – transmisja meczu Polska – Kolumbia, Rynek

Reklama