Kadr z filmu "Opowieść o trzech siostrach". Zdjęcie: Materiały dystrybutora

Już o godz. 15:00 ruszy drugi Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia. Festiwal otworzy film z Grecji, „Opowieść o trzech siostrach”. 

2. Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia rozpocznie się w czwartek (25 czerwca) i potrwa do środy (1 lipca). Ze względu na epidemię koronawirusa, festiwal odbędzie się online.

W jego repertuarze znajdzie się 7 filmów, które pochodzą z państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia.

Filmy będą dostępne bezpłatnie na platformie kinoviacarpatia.pl, ale tylko w poszczególnych dniach i o wyznaczonych godzinach (od godz. 15:30 do 20:30).

Wieczorami, o godz. 20:45, odbywać będą się pofilmowe dyskusje, które poprowadzi Piotr Samolewicz, dziennikarz i miłośnik filmu.

Organizatorami festiwalu są Kino Zorza i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

PROGRAM FESTIWALU:

– Czwartek (25 czerwca) – Opowieść o trzech siostrach”, Turcja w koprodukcji z Grecją, Niemcami i Holandią (2019). Dramat (107 min), reżyseria: Emin Alper.

Dopiero trzeci film w dorobku jednego z najciekawszych tureckich reżyserów. W niewielkiej wiosce mieszka ojciec trzech córek, Sevket. W nadziei na lepsze życie, każda z nich zostaje oddana do bogatszej rodziny, w której pełni rolę służącej. To kultywowana od wieków lokalna tradycja zwana „besleme”. Jednak żadna z sióstr nie potrafi zaaklimatyzować się w nowych rodzinach. Z różnych powodów wracają w rodzinne strony.

– Piątek (26 czerwca) – „Matka” (Ema), Estonia 2016, reż.: Kadri Kõusaar, komediodramat (89 min).

Oryginalny thriller Estonki Kadri Kõusaar w stylu kryminałów Agathy Christie i „Fargo” braci Coen, zabarwiony fantastycznym czarnym humorem. Matka opiekuje się synem leżącym w śpiączce po zagadkowym postrzeleniu. Kobieta zostaje powiernicą tajemnic i problemów odwiedzających go znajomych. A miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia nauczyciela Lauriego. Kto i dlaczego zrobił coś takiego?

– Sobota (27 czerwca) – „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” (Czechy / Francja / Niemcy / Bułgaria / Rumunia 2018), reżyseria i scenariusz Radu Jude. Dramat (140 min).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu latem 1941 r. rozpoczęły antysemickie akcje prowadzane przez dyktatora razem z Niemcami na obszarze Besarabii i Transnistrii. Stylizowany na dokument film zdobył m.in. główną nagrodę festiwalu w Karlowych Warach.

– Niedziela (28 czerwca) – „Ana, mon amour”, Francja, Niemcy, Rumunia 2017, dramat (125 min), reżyseria: Calin Peter Netzer.

Toma i Ana poznają się na studiach. Zakochują się w sobie czując, że oboje są sobie potrzebni. Ana ma skomplikowaną historię rodzinną i cierpi na ataki paniki. Pochodzący z klasy średniej Toma jest równie zaszokowany, co zafascynowany lękami swojej dziewczyny. Wspiera ją, zabiera do kolejnych lekarzy. Jednocześnie obydwoje zaczynają izolować się od rodziny i przyjaciół. Słabość Any wydaje się dodawać siły Tomie. Gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, rozpoczyna terapię, dzięki której zmieni się i stanie silniejsza. Ale wtedy świat Tomy zacznie się chwiać w posadach…

– Poniedziałek (29 czerwca) – „Dusza i ciało”, Węgry 2017, dramat (116 min), scen. i reż. Ildikó Enyedi.

Bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi pokazywany był na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Niedźwiedzia na 67. MFF w Berlinie.

– Wtorek (30 czerwca) – „Noc Walpurgii”, Polska 2015, komediodramat (75 min), reżyseria: Marcin Bortkiewicz. 

Bardzo dojrzały debiut Marcina Bortkiewicza. Akcja toczy się w noc Walpurgii, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze. Młody dziennikarz przeprowadza wywiad z Norą Sedler. Między dwójką wywiązuje się walka o dominację o erotycznym podłożu. Diwa dzieli się swoimi wspomnieniami z pobytu w obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

– Środa (1 lipca) – „Sens życia i jego brak”, Węgry 2014, komedia (96 min.) reżyseria: Gábor Reisz.

Obsypana nagrodami na festiwalach w Turynie i Karlowych Warach komedia debiutującego w fabule Węgra Gábora Reisza. „Sens życia oraz jego brak” to niekonwencjonalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość, w której odnajdą się widzowie pod każdą szerokością geograficzną. Film w stylu komedii Woody’ego Allena. Lekki, momentami urokliwy i zabawny film o poważnych, bliskich wielu osobom sprawach.

Oprac. (cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama