Zdjęcie: Materiały organizatorów

Dyskusja na temat koszmarków reklamowych w mieście, spacery po Rzeszowie, warsztaty field recordingowe, Galeria Bezdomnych, Designe+, filmy reklamowe oraz – tak zapowiada się siódmy Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. Startuje już w czwartek. 

W tym roku po raz siódmy w dniach 7-10 czerwca odbędzie się Festiwal Przestrzeni Miejskiej. Ze względu na swoją specyfikę impreza ta co roku odbywa się w innym miejscu. Do tej pory FPM gościł w starych halach fabryki Zelmer przy ul. Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, a także na dziedzińcu zabytkowych kamienic przy al. Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie. Tym razem organizatorzy tego wydarzenia zapraszają na teren fosy Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.

Idea lokowania FPM za każdym razem w innym miejscu ma służyć rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy. Organizatorem festiwalu jest Estrada Rzeszowska. 

1. CZWARTEK (7 czerwca)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

 

Na pierwszy ogień 7. FPM pójdzie mural, który w dniach 7-9 czerwca będzie powstawał na ścianach tunelu koło zapory w Rzeszowie. To uliczne dzieło będą tworzyć artyści reprezentujący takie miasta jak: Bielsko-Biała, Cieszyn, Częstochowa, Frankfurt nad Menem, Rzeszów i Tychy.

Bardziej przyziemnie, ale również mocno kreatywnie będzie  także w czwartek o godz. 16:00 w rzeszowskim ratuszu, bo właśnie tam odbędzie się ArchiCzwartek.  Gośćmi spotkania będą: wielkie osobistości świata architektury – architekci Romuald Loegler i Robert Konieczny z prezentacją swoich najnowszych realizacji.

Około godz. 17:00 w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędzie się otwarcie wystawy związanej ze 140-leciem Stowarzyszenia Architektów Polski, gdzie zostaną zaprezentowane  osiągnięcia i prace SARP. Po tym otwarciu, będzie kolejne, tym razem w siedzibie SARP (ul. Rynek 8) wystawy „Nagroda Roku SARP 2017”.

Pozostając dalej w centrum miasta warto zostać bezdomnym wraz z pewną galerią. O czym mowa? O Galerii Bezdomnej, której ideą jest pokazywanie twórczości fotografów amatorów i profesjonalistów. Zasada brania udziału w Galerii Bezdomnej jest prosta –  sam wybierasz, co chcesz pokazać, potem robisz odbitki lub wydruki i zawieszasz w Galerii Nierzeczywista (ul. Matejki 10) przy pomocy taśmy klejącej i sznurka. Wieszanie prac odbędzie się właśnie w czwartek w godz. 16:00-22:00 oraz w piątek w godz. 16:00-18:00. 

Wernisaż prac odbędzie się w piątek (8 czerwca) o godz. 19:00. W sobotę (9 czerwca) będzie można je zobaczyć w godz. 14:00-20:00.

W czwartek z obrazu przeniesiemy się do dźwięku o godz. 18:00, bo właśnie wtedy rozpoczną  się warsztaty z field recordingu. Spotkanie odbędzie się w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24), by nagrywać wieczorne odgłosy miasta. 

Następne nagrania będą w piątek w godz. 11:00-14:00 i 17:00-19:00. Warsztaty zakończy piątkowy pokaz filmowy w Letnim Ogródku Kulturalnym Estrady Rzeszowskiej, gdzie o godz. 21:00 zobaczymy film  „W Poszukiwaniu Ciszy”.

W czwartek od 21:00 będzie też reklamowo na parking przy Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) dzięki pokazowi „Amerykańskie Filmy reklamowe 2017. Sztuka i technika”. 

Pokaz będzie trwał 90 minut. „W Ameryce reklama jest specyficzna, bo dociera do różnych grup etnicznych, wielu kultur. Te filmy powinny więc podobać się wszystkim” – przekonują  organizatorzy wydarzenia.

Całodniowym czwartkowym wydarzeniem będzie projekt Design + nad Wisłokiem.  W ramach tego wydarzenia  powstaną obiekty projektowane w wybranych miejscach nad Wisłokiem. Będzie można je zobaczyć w formie ekspozycji zewnętrznej na skrzyżowaniu al. Lubomirskich oraz al. Pod Kasztanami w dniach 7-10 czerwca.

Celem Design + nad Wisłokiem jest wykazanie, jak ważną kwestią w przestrzeni miejskiej jest dobry design, w tym przypadku w postaci mebli miejskich oraz innych elementów użytkowych.

2. PIĄTEK (8 czerwca)

Fot. Paweł Zanio / Materiały prasowe. Na zdjęciu Błażej Król

Na dzień dobry w piątek FPM oferuje porządki, ale nie byle jakie! O godz. 9:00 w Kinie Zorza odbędzie się seminarium „Wiosenne porządki – sprzątamy reklamy” dedykowane problematyce porządkowania przestrzeni miejskiej z chaosu reklamowego
w kontekście przygotowań Rzeszowa do  opracowania kodeksu reklamowego dla naszego miasta.

Wśród prelegentów znajdziemy Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, Kazimierza Ferenca – architekta, urbanistę z Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa i Edytę Dawidziak – Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także przedstawicieli Opola, Łodzi i ludzi ze świata nauki. Seminarium potrwa do 16:00. 

O godz. 19:00 w Polskim Radiu Rzeszów (ul. Zamkowa 3) odbędzie się koncert Króla, czyli Błażej Króla – jednego z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia w kategoriach muzyki alternatywnej, elektronicznej, czy indie-rockowej.

Król ze swoim zespołem wystąpił na wielu największych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Polsce, m.in. Open’er Festival, Off Festiwal, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Springbreak i wielu innych.

O godz. 20:00 warto zajrzeć do Galerii R_Z (ul. 3 Maja 16) na wernisaż prac studentów z Krakowa. Tematem wystawy są meble o unikatowym charakterze , których twórcami są studenci Katedry Projektowania Mebla i Elementów Wyposażenia Wnętrz ASP w Krakowie. 

3. SOBOTA (9 czerwca)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu KAMP!

Ten dzień FPM zacznie się z dźwiękami w tle. Dlaczego? Bo o godz. 11:00 rozpoczną się warsztaty dla rodzin field recordingu „Jak otwierać uszy?” w namiocie znajdującym się w fosie Zamku Lubomirskich.

Warsztaty field recordingowe będą wprowadzeniem do postrzegania środowiska dźwiękowego. Często główne zadanie dźwięku łączone jest z rozrywką lub muzyką. Tymczasem dźwięk jako zjawisko ma więcej walorów – informacyjnych, poznawczych czy też społecznych, a przede wszystkim jest współczesnym językiem sztuki.
 
Ciekawym przypadkiem sztuki dźwiękowej są nagrania terenowe (ang. field recording), skoncentrowane na dźwiękach otoczenia badanej przestrzeni. Studium dźwiękowego otoczenia może być początkiem pojmowania własnej tożsamości, a także charakteru danego miejsca.

W godz. 16:00-18:00 czeka na nas podróż po Rzeszowie z cyklu: „Historia Rzeszowa zabytkami pisana”.

Pierwszy spacer odbędzie się w sobotę w godz.  16:00 – 18:00 i będzie to „Podróż do dawnego Rzeszowa śladami zabytkowej architektury: Rzeszów w okresie autonomii galicyjskiej”. Spacer rozpocznie się przy fosie Zamku Lubomirskich.

Spacer drugi będzie w niedzielę w godz. 16:00 – 18:00 i będzie to „Podróż do dawnego Rzeszowa śladami zabytkowej architektury: Rzeszów w okresie międzywojennym” . Spacer rozpocznie się na Rynku. 

Podczas spacerów uczestnicy usłyszą historię naszego miasta „opowiadaną” nietypowo przez autentycznych świadków swoich czasów. Przewodnikami w tej swoistej podróży w czasie będą więc zachowane obiekty architektury, będące dawniej siedzibami urzędów, szkół, banków itp., tworzące przestrzeń codziennego życia mieszkańców Rzeszowa w czasach autonomii galicyjskiej, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym.

Celem spacerów jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas na co dzień przestrzeń miejską oraz odkrycie zapisanych w niej historii.

O godz. 19:00 na scenie w fosie Zamku Lubomirskich rozpoczną się koncerty. Podczas FPM wystąpią: zespół Bownik reprezentujący szeroko pojętą muzykę alternatywną, Bartosz Schmidt, czyli Baasch –  producent oraz kompozytor muzyki alternatywnej. Indie Pop i Synth Pop są głównymi nurtami, w których artysta tworzy swoje kompozycje. 

Gwiazdą będzie zespół KAMP! To istniejące od 2007 roku wyjątkowe polskie trio, łączące popową elektronikę z klubowym brzmieniem. Specjalizuje się w brzmieniach stylizowanych na lata 80. KAMP! pierwszy album wydał 2012 roku, pojawiał się na licznych imprezach krajowych jak Open’er oraz zagranicznych festiwalach m.in. SXSW w Austin (USA), The Great Escape w Brighton (UK).

4. NIEDZIELA (10 czerwca)

Fot. Sonia Szostak / Materiały prasowe. Na zdjęciu Julia Marcell

Na koniec FPM będą wystawy, spacery, finał Warsztatlonu oraz koncerty. Na scenie w fosie Zamku Lubomirskich od godz. 19:00  wystąpią: Decadent Fun Club, który ciągu roku  wydał trzy single: „Serendipity”, „Glitterball” i „Stardust”. Ich piosenki można było usłyszeć w stacjach radiowych (m.in. Trójka, Czwórka, Jedynka, Radio Kampus i rozgłośnie regionalne). 

Kolejnym artystą będzie zespół Rebeka, czyli Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny. Charyzma sceniczna, wyrafinowane kompozycje i silny głos Iwony to znaki rozpoznawcze Rebeki. Zespół w nietuzinkowy, łączy muzykę elektroniczną z ambitnym popem. Prezentuje oryginalne brzmienie i teksty, które angażują słuchaczy, nie pozwalają przejść obojętnie. Ich ostatni album „Davos” jest pełen różnorodnych piosenek – od melancholijnych po klubowe energetyczne brzmienia. 

Na koniec wystąpi Julia Marcell – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, ma na swoim koncie 4 albumy – ufundowane dzięki internautom “It Might Like You” z 2008 roku, “June” z 2011, z piosenkami „Matrioszka” i „Echo”, które długo zajmowały wysokie pozycje list przebojów, “Sentiments” z 2014, oraz najnowsza, pierwsza w całości polskojęzyczna płyta “PROXY”.

Julia została laureatką prestiżowych nagród m.in. PASZPORTU POLITYKI 2012 w kategorii Muzyka Popularna, FRYDERYKA 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, jak również Nagrody Artystycznej miasta Torunia Im. Grzegorza Ciechowskiego 2011.

Wydarzenia w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2018 są bezpłatne. 

NAPISZ KOMENTARZ: