Zdjęcie: materiały prasowe dystrybutora

Oscarowy „Na rauszu” i nagrodzony Srebrnym Lwem w Wenecji „O nieskończoności” we wrześniowym repertuarze DKF „Klaps”. 

W najbliższy poniedziałek rozpocznie działalność po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. W programie na wrzesień znalazły się „W co grają ludzie” w reżyserii Jenni Toivoniemi, „Na rauszu” Thomasa Vinterberga, „O nieskończoności” autorstwa Roya Anderssona, a także „Jinpa” Pemy Tsedena.

Seanse z dyskusjami odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury przy ulicy Okrzei 7. Kolejno: 6, 13, 20 i 27 września. Wszystkie o godz. 19:00.

Bilety do kupienia w kasie WDK-u na dwie godziny przed projekcjami. Pojedyncze wejściówki kosztują 10 zł, a karnety 30 zł.

Słodko-gorzko

6 września „Klaps” pokaże finlandzką komedię „W co grają ludzie”. Film opowiada o przyjaciołach, którzy postanawiają urządzić urodzinowe przyjęcie dla Mitzi. Pełen nostalgii weekend ma im przypomnieć czasy, kiedy byli nastolatkami. Zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.  

– To pełna humoru słodko-gorzka satyra na pokolenie trzydziestolatków – zapowiada Adam Kus z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. 

Hołd dla życia

Tydzień później, 13 września, „Klaps” wyświetli „Na rauszu”, obsypany nagrodami film Thomasa Vinterberga, duńskiego reżysera i scenarzysty znanego m.in. z „Polowania”. 

„Na rauszu” wyróżniono m.in. Oscarem dla najlepszego filmu międzynarodowego i Cezarem dla najlepszego filmu zagranicznego. W roli głównej występuje ulubiony aktor Vinterberga – Mads Mikkelsen. 

Bohaterowie filmu są nauczycielami w średnim wieku. Mają świadomość, że zbliża się śmierć. Wolność i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie, który polega na systematycznym spożywaniu alkoholu.

– Film humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandalicznie, przedstawia poważny temat. „Na rauszu” to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu. To hołd dla życia – tłumaczy reżyser filmu

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Refleksja nad życiem

20 września to seans „O nieskończoności” Roya Anderssona. W roku 2019 film otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.

– „O nieskończoności” jest wzruszającą refleksją nad ludzkim życiem, z całym jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem – słyszymy w WDK-u.  

Andersson snuje refleksję nad życiem – nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia znane ze swoich poprzednich filmów, z tzw. trylogią absurdu na czele: humor i nonsens. 

„O nieskończoności” to seria krótkich epizodów. Ich bohaterami są przechodzący kryzys wiary ksiądz, para kochanków unoszących się nad miastem, tańczące na ulicy młode dziewczyny i mężczyzna drżący o swoje oszczędności. Na pozór nic ich nie łączy.

Kino drogi

Jako ostatni, 27 września, trafi na ekran „Klapsa” chiński dramat „Jinpa” – nagrodzony za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2018 roku.

– To kino, które łączy w sobie buddyjską filozofię z elementami kina drogi i przewrotnego westernu – opisuje Adam Kus. – Wielu krytykom nasunęła skojarzenia z Jimem Jarmushem – dodaje.

Tytułowy bohater filmu Jinpa jest kierowca ciężarówki. Samotnie pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu Kekexili. Hipnotyczną podróż przerywa jednak spotkanie z małomównym piechurem, który poszukuje zemsty.

Program DKF „Klaps” – wrzesień 2021
Zdjęcie: materiały prasowe DKF „Klaps”

Wcześniejsze programy DKF „Klaps” znajdziecie tutaj >>>

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama