Zdjęcie: DWOT

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. W najbliższą sobotę (28 marca) żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będą oddawać krew. 

Zbiórka krwi wśród podkarpackich „terytorialsów” odbędzie się w ramach operacji „Odporna wiosna”. Już po raz kolejny żołnierze WOT udowodnią, że pomoc mają we krwi. Szczególnie teraz, gdy w Polsce obowiązuje stan epidemiczny z powodu koronawirusa. 

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zgłasza się obecnie mała liczba krwiodawców. Rezerwy w bankach krwi zmalały do minimum, odwołano również zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej do banku krwi.

Ratując trudną sytuację 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy z dyrekcją RCKiK zaplanowała zbiórkę krwi wśród „terytorialsów” z Podkarpacia. Zbiórka odbędzie się w krwiobusie na terenie Dowództwa Brygady OT przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie w sobotę, 28 marca, w godz. 9:00-12:00.

 Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Tacy żołnierze w Podkarpackiej Brygadzie poszukiwani są najbardziej – mówi płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich „terytorialsów”. – Walka z koronawirusem ciągle trwa. W tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem – dodaje. 

Akcje honorowego krwiodawstwa realizowane są również w terenowych stacjach krwiodawstwa, by zminimalizować przemieszczanie się osób po Podkarpaciu.

Ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze, którzy jeszcze nie zostali skierowani do zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się Covid-19 oraz w tych prowadzonych w ramach operacji „Odporna wiosna”.

Jeśli jesteś Honorowym Dawcą lub jesteś zdrowy, chcesz oddać krew i co najważniejsze:
nie podróżowałeś w ostatnim czasie do innych krajów; nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub kimś objętym kwarantanną; zgłoś się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce. – Twoja krew może uratować życie – podkreślają „terytorialsi”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama