Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego sprzeciwia się nadawaniu pogrzebowi gen. Wojciecha Jaruzelskiego rangi państwowej.

Gen. Jaruzelski – po długiej chorobie – zmarł 25 maja w warszawskim szpitalu Wojskowego  Instytutu Medycznego. Będzie pochowany w piątek o godz. 12 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze żołnierzy I Armii WP. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowych, weźmie w nich udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Przeciwko nadaniu pogrzebowi gen. Jaruzelskiego rangi państwowej protestuje Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego z Rzeszowa. W przesłanych do nas piśmie przewodniczący stowarzyszenia Józef Konkel napisał, że gen. Wojciech Jaruzelski pozostaje zbrodniarzem komunistycznym, który nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje wybory i decyzje, zarówno decyzje moralne, jak i polityczne.

„Od wczesnej młodości służył interesom obcego mocarstwa i zbrodniczej ideologii, wykonując gorliwie zalecenia moskiewskich mocodawców kosztem własnego narodu – m.in. w grudniu 1970 r., w czerwcu 1976 r., w okresie stanu wojennego – w 1981 r. i później, jak też kosztem narodów sąsiednich – Węgrów, Czechów i Słowaków” – czytamy w piśmie stowarzyszenia, który został skierowany do prezydenta Komorowskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Józef Konkel uważa, że o niezmienionych przekonaniach gen. Jaruzelskiego świadczą dobitnie jego decyzje już po „demokratycznych przemianach” z 4 czerwca 1989 r. dla rzeszowskiej „Solidarności”, gdy na liście do internowania 13 czerwca wytypowano 18 osób.

„Żadne późniejsze działania Wojciecha Jaruzelskiego – ani jako prezydenta, ani jako oficera WP – nie dowiodły również, że było mu znane pojęcie honoru. W ocenie narodu polskiego zasługuje on jednoznacznie na miano zdrajcy, a nie honory należne bohaterom i mężom stanu. Jego największym „osiągnięciem” pozostaje fakt, że nigdy nie został osądzony ani rozliczony – i to powinno jemu oraz jego poplecznikom wystarczyć” – uważa Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego.

Stowarzyszenie podziela stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie pochówku gen. Jaruzelskiego i nie akceptuje wojskowej asysty honorowej podczas uroczystości pogrzebowych. – Nie można pogodzić pamięci o ofiarach systemu totalitarnego z honorowaniem pogrzebem państwowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach człowieka, który poświęcił większość swojego życia służbie reżimowi komunistycznemu – uważa Łukasz Kamiński, prezes IPN.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama