Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Reklama

Dzień nominacji był trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili. W środę Teresa Kubas-Hul z KO została powołana na stanowisko wojewody podkarpackiego.

Nominację w Warszawie wręczył jej Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Premier Donald Tusk nominację dla Teresy Kubas-Hul podpisał już we wtorek (19 grudnia). Centrum Informacyjne Rządu oraz MSWiA o tym jednak milczało.

W środę wieczorem MSWiA na Twitterze poinformowało o wręczeniu nominacji na nowych wojewodów, którzy reprezentują rząd w terenie. Wśród nich znalazła się Teresa Kubas-Hul z Koalicji Obywatelskiej. To KO finalnie przypadł fotel wojewody podkarpackiego. 

 

O tym, że to Kubas-Hul będzie wojewodą było wiadomo już od końca zeszłego tygodnia. W środę oficjalnie to potwierdzono. Kubas-Hul funkcję wojewody zaczęła pełnić 20 grudnia. Chcieliśmy z nią porozmawiać, w środę nie odbierała jednak telefonu komórkowego. 

„Zawsze się cieszę, gdy mądre i silne kobiety obejmują ważne stanowiska. Tereso, powodzenia!” – napisała na Facebooku Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej. 

 

Teresa Kuba-Hul w ostatnich wyborach parlamentarnych kierowała sztabem podkarpackiej KO, która w okręgu nr 23 po raz pierwszy przebiła 100 tysięcy głosów. Cała lista otrzymała 119 259 głosów – o 34 556 więcej niż cztery lata temu (ponad 40-procentowy wzrost). 

Kim jest nowy wojewoda?

Kubas-Hul była radną sejmiku podkarpackiego w latach 2006-2018, w latach 2010-2013 jego przewodniczącą, od prawie 30 lat zajmuje się funduszami europejskimi. W 2013 roku została wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

W latach 2014-2018 Teresa Kubas-Hul była szefową klubu PO w sejmiku podkarpackim W kolejnych wyborach do sejmiku już nie startowała, zbuntowała się, gdy regionalne władze partii nie umieściły jej na pierwszym miejscu listy. 

Nigdy Kubas-Hul nie dostała się do Sejmu, choć startowała w każdych wyborach, oprócz ostatnich, w 2007, 2011, 2015 i 2019 roku. Ma opinię fachowca od wydawania unijnych funduszy, dlatego w ostatnich latach była pełnomocnikiem rektora rzeszowskiej WSPiA.

Urodzona w Stykowie 1963 roku Teresa Kubas Hul studia ekonomiczne skończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie. Studiowała też bankowość, zarządzanie i marketing na State University of New York w USA. 

W latach 1995-2008 pracowała w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a jednocześnie od 2000 do 2002 roku była wicedyrektorem podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2021 roku Platforma Obywatelska chciała, by Teresa Kubas-Hul startowała w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Ostatecznie zrezygnowała, gdy cała wówczas opozycja demokratyczna poparła Konrada Fijołka. 

Zastępcami Teresy Kubas-Hul w urzędzie wojewódzkim mają być: Wiesław Buż z Nowej Lewicy i Paweł Bartoszek z PSL.

Gorycz porażki mogą poczuć władze podkarpackiej PO, które chciały, by wojewodą został ktoś z tej dwójki: Norbert Mastalerz, były prezydent Tarnobrzega, albo Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. 

Donald Tusk postawił na „swojego” człowieka. Teresa Kubas-Hul niewątpliwie nim jest. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama