Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Jan Nowara

To w zasadzie była formalność. Jan Nowara nadal będzie dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Taką decyzję w piątek (11 sierpnia) podjął zarząd województwa podkarpackiego, to urząd marszałkowski nadzoruje działalność „Siemaszki”, los dyrektora rzeszowskiego teatru jest w rękach władz województwa. W piątkowym posiedzeniu zarządu wziął udział Jan Nowara. 

– Zaprezentował założenia umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz programu jego działania – poinformował Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Jak dodał, „po krótkiej dyskusji” zarząd przyjął propozycje Jana Nowary i zdecydował, że to on nadal będzie rządził przez kolejne trzy lata „Siemaszką”. Nowa kadencja Nowary zacznie się 1 września br. i będzie trwała do 31 sierpnia 2026 roku. 

Kandydaturę Jana Nowary, by to on wciąż kierował teatrem, rekomendowała komisja konkursowa. Był jednym z czterech kandydatów ogłoszonego 1 marca konkursu. Trzech nie przeszło do drugiego etapu: Cezary Iber, Sławomir Szczurek i Przemysław Predygier. 

Nowe możliwości 

Jan Nowara dyrektorem „Siemaszki” jest od 2014 roku. W 2018 roku kontrakt przedłużono mu bez konkursu. W tym roku rozpisano konkurs, bo urząd marszałkowski chciał „odświeżyć koncepcję funkcjonowania teatru”, sugerując, że Nowarę może chcieć zwolnić. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na sugestiach i spekulacjach się skończyło. Marszałek Władysław Ortyl dziś mówi, że konkurs miał być „pewnym podsumowaniem, przeglądem, koncepcji funkcjonowania tej bardzo ważnej placówki kulturalnej”, jaką jest „Siemaszka”.

– Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tego procesu, teatr będzie kontynuował swoją misję zapoczątkowaną przez dyrektora, ale jednocześnie będzie otwierał się na nowe możliwości, zgodnie z duchem czasu – powiedział cytowany w komunikacie Ortyl.

W tym samym komunikacie, Jan Nowara podziękował zarządowi województwa „za zaufanie i mobilizację”. – Formuła konkursu okazała się trafiona, kompleksowo pokazując przyszłość teatru – stwierdził dalej Nowara. Przed nim już tylko podpisanie nowej umowy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama