Ma być naturalistycznie i zielono. Miasto ogłosiło przetarg na stworzenie plaży miejskiej nad Wisłokiem. To projekt, który mieszkańcy wybrali w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok.
7 tys. mieszkańców Rzeszowa
Na projekt plaży, zgłoszony do RBO przez Mirosława Ruszałę zagłosowało blisko 7 tys. mieszkańców Rzeszowa. Plaża powstanie na prawym brzegu zalewu, niedaleko zapory (patrząc od strony Lisiej Góry).
Znajdzie się w miejscu, które powstało po odmuleniu dna rzeszowskiego zbiornika. Ratusz na tę inwestycję wydzielił 1,5 ha terenu i ustalił ją z przedstawicielami „Wód Polskich”.
– Chcemy tu wspólnie z państwem spędzać czas. Docelowo planujemy, aby to było 5 ha, które wkrótce zaczniemy urządzać dla mieszkańców – mówił w 2023 roku po ogłoszeniu wyników RBO Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Przetarg ogłoszony
Ogłoszenie przetargowe na zagospodarowanie tego terenu opublikowano 22 sierpnia. Wykonawca ma dostarczyć elementy tzw. małej architektury, utwardzić teren i posadzić krzewy, byliny i trawy.
Ma się tam znaleźć m.in. 20 siedzisk, 4 ławki, 5 leżaków, 4 pergole i 8 lamp solarnych. Będą też stojaki na rowery. Plaża ma zająć około 2400 mkw i być przykryta piaskiem. Niestety w przetargu słońca nie można zamówić.
W formie naturalistycznej
– Będziemy chcieli, aby plaża powstała w formie naturalistycznej, stworzymy tu wydmy, ścieżki wykonane z drewnianych podestów, postawimy ławki, leżaki i parklety. Wszystko w stylu marynistycznym – wyliczała w ubiegłym roku Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Na oferty miasto czeka do 6 września do godziny 10:00. Ofertę należy złożyć na Platformie e-zamówienia.
Rekordowe RBO
Mieszkańcy Rzeszowa na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego (RBO) na 2024 rok oddali rekordową liczbę głodów – ponad 112 tysięcy.
– Tak duże zaangażowanie w działania związane z RBO to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy Rzeszowa chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta – mówił w 2023 roku po ogłoszeniu wyników Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Na Rzeszowski Budżet Obywatelski, który będzie realizowany w 2024 roku, w kasie miasta zarezerwowano 9,4 mln zł.
(Red)


![Pijany kierowca sam przyjechał na policję. Miał ponad 2 promile i zadeklarował abstynencję [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pijany-kierowca-mielec-218x150.jpg)


![Pożar samochodu przy ul. Armii Krajowej. „Najpierw dzwońcie po służby, życie jest ważniejsze niż rzeczy” [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-auta-rzeszow-armii-krajowej-218x150.png)

![“Najtwardsi Strażacy” Polski wyłonieni w Rzeszowie. Dwa dni walki i ogromne emocje [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/najtwardszy-strazak-urzad-marszalkowski-11-218x150.jpg)





![Nie chce wyburzenia wieży na Baranówce. Radny proponuje taras widokowy zamiast bloków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wieza-baranowka-mwm-architekci-218x150.jpg)

![Rdza już na starcie. Nowy dworzec autobusowy na Podkarpaciu [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/mielec-dworzec-autobusowy-wizaulizacje-11-218x150.jpeg)

![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)


![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)







![Które szkoły na Podkarpaciu uzyskały najlepsze wyniki matur? Rzeszów nie jest na czele! [RANKING]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/ekonomik-jaslo-218x150.jpg)




![Ruiny Zamku Sobień znów zachwycają. Historyczna perła Bieszczadów otwarta po renowacji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamek-sobien-otwarcie-218x150.jpg)








![Nie chce wyburzenia wieży na Baranówce. Radny proponuje taras widokowy zamiast bloków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wieza-baranowka-mwm-architekci-324x235.jpg)