Reklama

Blisko ćwierć miliona zł dostaną studenci WSIiZ w Rzeszowie na realizację dwóch projektów, które wygrały w konkursie „Generacja Przyszłości”. Rzeszowska uczelnia jest jedyną niepubliczną w Polsce, której studenci znaleźli się w gronie laureatów.

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W całym kraju nagrodzono studentów z 13 uczelni. „Generacja Przyszłości” to program resortu nauki adresowany do studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Studenci podzielili pomiędzy siebie 5 mln zł. Mogli rywalizować o dofinansowanie wysokości do 100 tys. zł oraz do 400 tys. zł. Do konkursu zgłoszono 62 dwa projekty. Ostatecznie nagrodzono 26 pomysłów z 13 uczelni. Znalazło się wśród nich 6 politechnik, 3 uniwersytety, 2 uniwersytety medyczne, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i właśnie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jedyna niepubliczna uczelnia w tym gronie. W ministerialnym konkursie doceniono dwa projekty studentów WSIiZ.

Dzieci nauczą się bezpiecznie poruszać się w internecie

Pierwszy z projektów, realizowany przez Daniela Dereniowskiego i Piotra Kłosa pod okiem dr. Leszka Barana nosi bardzo długą nazwę „Stworzenie i wdrożenie prototypu edukacyjnej aplikacji mobilnej pozwalającej na edukację dzieci i rodziców w zakresie bezpiecznych zachowań poprzez interaktywną grę z zaawansowanym systemem analizy osiągnięć dzieci”.

Celem projektu jest opracowanie edukacyjnej aplikacji mobilnej połączonej z interaktywną platformą informacyjną. Aplikacja ma służyć edukowaniu poprzez zabawę dzieci w młodszym wieku szkolnym. Tematyka interaktywnej gry będzie obejmować postępowanie w sytuacjach codziennych zagrożeń. Tym samym ma zwiększać świadomość dzieci i ich rodziców dotyczącą tych niebezpieczeństw.

– Dzięki rozwojowi technologicznemu i zwiększeniu dostępności do urządzeń mobilnych takich, jak smartfony i tablety, możemy w szybki i co najważniejsze efektywny sposób uczyć dzieci, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Jednocześnie będziemy tworzyć system, który będzie pozwalał mierzyć postępy dzieci w nauce – tłumaczy Daniel Dereniowski, student WSIiZ.

Zagrożenie czyha w domu

W ramach projektu studenci zamierzają wziąć udział w międzynarodowym konkursie dla nowoczesnych rozwiązań mobilnych – Global Mobile Awards 2015.

– Projekt realizuję wspólnie z moim kolegą z Akademii Obrony Narodowej. To również potwierdzenie tego, że współpraca studentów z różnych uczelni może przynosić bardzo dobre wyniki. Projekty naukowe powinny być połączeniem kreatywności, wykorzystania dostępnej technologii oraz pomagać ludziom – w tym przypadku rodzicom i ich dzieciom.

– Codzienność niesie z sobą coraz więcej zagrożeń – w różnych obszarach naszego życia. Czyhają na nas w domu, na ulicy, w miejscu pracy i nauki. Dotyczą każdego z nas, bez względu na wiek – podkreśla dr Leszek Baran, pracownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSIiZ, opiekun naukowy projektodawców.

– Jest szczególnie ważne, aby już dzieci w młodszym wieku szkolnym, które – z jednej strony – w coraz większym stopniu zaczynają wymykać się bezpośredniej kontroli swoich rodziców, z drugiej zaś coraz głębiej i w coraz większym zakresie zaczynają wchodzić w świat multimediów – mogły wykorzystywać narzędzia informatyczne z pożytkiem dla siebie. W tym przypadku zwiększając świadomość różnych zagrożeń i ucząc się postępować tak, aby tych zagrożeń unikać – dodaje.

Maszyna latająca wspomagająca pracę strażników przyrody

Drugi z nagrodzonych projektów to pomysł realizowany przez studentów informatyki Vadyma Melnyka, Dominika Ciurko, Łukasza Wojakowskiego oraz Ivana Kopytko pod nadzorem dr. Marka Jaszuka.

– Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony – przyznano mu 2 miejsce na liście rankingowej – wyjaśnia Dominik Ciurko.

Jego kolega z zespołu, Vadym Melnyk, dodaje, że przygotowania do napisania projektu trwały 1,5 miesiąca.

– Była ta praca głównie nocami. Czasami zdarzały się chwile słabości czy zwątpienia, zwłaszcza, kiedy mieliśmy przed sobą dużo pracy i coraz mniej czasu. Na szczęście jesteśmy zespołem i zawsze można było liczyć na wsparcie i wzajemną motywację – mówi Vadym Melnyk.

Wystartują w konkursu w Afryce

Dzięki pieniądzom z grantu „Generacja Przyszłości”, studenci WSIiZ chcą wystartować w międzynarodowym konkursie Wildlife, który odbywa się w Afryce. Celem konkursu jest zbudowanie bezzałogowej maszyny latającej wraz z systemem sterowania wspomagającej strażników przyrody w tropieniu kłusowników. Praca drona opierać się będzie na zaawansowanych algorytmach rozpoznawania obrazów i analizy środowiska.

– Chcemy, żeby nasza maszyna autonomicznie poruszała się po chronionym obszarze, a gdy zidentyfikuje zagrożenie kłusownicze informowała o tym odpowiednie służby. Projekt jest trudny do zrealizowania, ponieważ konkurs nakłada ograniczenie budżetowe, wartość projektu samej maszyny nie może przekroczyć 3 tysiące dolarów, ale jesteśmy pewni, że nam się uda – wyjaśnia Dominik Ciurko.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: