Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Task Hunters i Smash Bots – w takich zawodach będą rywalizowały roboty podczas XChallenge w Rzeszowie. Kiedy? 25-26 listopada. Gdzie? Na Podpromiu.

Ogólnopolskie zawody XChallenge organizują Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Rzeszowska Grupa IT, RoboLAB oraz podkarpacki oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W dniach 25-26 listopada br. w hali Podpromie odbędą się zawody dla różnych grup wiekowych. Wydarzenie rozpoczną zawody Task Hunters przeznaczone tylko dla uczniów ze szkół średnich. Tegoroczną tematyką Task Hunters jest energia elektryczna.

Tematem tej rywalizacji będzie ekologiczna elektrownia zasilana kostkami energetycznymi. Niestety, elektrownia nagle przestała działać. Celem każdej drużyny będzie dowiedzieć się, co się stało rozwiązując zadania i ponownie uruchomić reaktor elektrowni.

Drużyny zbudują od zera robota (max. 50x50x100 cm), wyposażonego w różnego rodzaju chwytaki, by mógł on przenosić kostki energetyczne do reaktora i poruszać się po arenie bez możliwości fizycznego wchodzenia na nią przez członków zespołu.

Turniej będzie podzielony na dwa etapy różniące się między sobą zadaniami. Uczestnicy walczą o nagrody pieniężne o łącznej wartości 10 tys. złotych.

Dzień drugi to zawody dla wszystkich grup wiekowych. W Smash Bots, jedynych takich zawodach w Polsce, uczestnicy zawalczą swoimi zdalnie sterowanymi konstrukcjami w specjalnej zamkniętej arenie na przetrwanie.

Podczas 3-minutowej walki, uzbrojone roboty (od pił, obrotowych wałów, tarcz aż po miotacze ognia) zawalczą do ostatniego ruchu. Do dalszej walki przejdzie ten, który przetrwa najdłużej lub znokautuje przeciwnika.

Roboty muszą mieścić się w rozmiarach 40x40x40 cm oraz nie przekraczać 50 kg. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej puli 6 000 złotych.

Wraz ze Smash Bots odbędą się VII międzynarodowe zawody ROBO~motion – największe zawody w południowo-wschodniej Polsce. W zawody będą mogły wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, a nawet dorośli pracownicy firm z różnych branż.

Na uczestników czeka 15 konkurencji podzielonych na 6 kategorii. Rywalizacja odbywać się będzie zarówno na trasach, jak i na ringach czy w labiryncie. Od przeciągania liny po zbieranie cebuli, walki sumo i roboty podążające za linią.

 – A to nie wszystko! Najlepsi z najlepszych mierzą się z sobą w wielkich finałach, a nasze tory w tym roku są jeszcze bardziej wymagające – zapowiada Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama