Reklama

Mieszkańcy podrzeszowskiej Kraczkowej i Malawy, poszkodowani w wyniku nocnej nawałnicy, otrzymają zasiłki celowe – zapewniła w czwartek (14 sierpnia) Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi burzami na Podkarpaciu.

[Not a valid template]

 

Małgorzata Chomycz-Śmigielska odwiedziła w czwartek tereny, dotknięte skutkami szalejącej w nocy burzy na Podkarpaciu. Najbardziej poszkodowane są  powiaty: rzeszowski i łańcucki.

Z wstępnych szacunków wynika (stan na godz. 16.00), że uszkodzeniu uległo ok. 200 zabudowań gospodarskich. Zerwane zostały dachy domów, w niektórych przypadkach została naruszona konstrukcja budynków. Burza rozpętała się około godz. 2:00 w nocy.

Od samego rana strażacy PSP i OSP pomagają mieszkańcom zabezpieczać plandekami zerwane dachy. W terenie pracują także służby energetyczne, ok. 1200 odbiorców pozbawionych jest energii elektrycznej. Rano prądu nie miało 10 tys.

Wojewoda podczas wizyty w terenie przekazała, że poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na rządową pomoc w postaci zasiłków do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby oraz do 20 tys. zł i do 100 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów mieszkalnych.

Wojewoda zwróciła się z prośbą do władz lokalnych, by przez cały weekend pracowały komisje gminne, które oszacują starty.

– Zobowiązała samorządy, by do poniedziałku 18 sierpnia przedłożyli do wojewody protokoły z prac komisji. Na ich podstawie zwróci się do ministra administracji i cyfryzacji o przyznanie pomocy, by możliwie jak najszybciej mogły być wypłacone zasiłki potrzebującym rodzinom – informuje Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Wojewoda poinformowała także, że zostanie uruchomiona dodatkowa pomoc na wyprawki szkolne dla dzieci z rodzin najbardziej poszkodowanych.

W rejonach, gdzie nie ma prądu ze względu na uszkodzone instalacje elektryczne, wojewoda zaleciła skierować agregaty prądotwórcze. Będą w dyspozycji wójtów w celu oświetlenia newralgicznych rejonów. Służbom porządkowym i policji wojewoda podkarpacki poleciła wzmocnić patrole dla zapewnienia bezpieczeństwa majątku mieszkańców.

Prognozy pogody na najbliższe godziny nie są optymistyczne dla Podkarpacia. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi intensywnymi opadami deszczu i burzami w regionie. Prognozowana łączna wysokość opadów od 15 mm do 20 mm, lokalnie 30 mm, porywy wiatru do 65 km/h.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: