OKL w Jasionce będzie miał nowe drogi – przeciwpożarową i kołowania

2
Reklama

Ponad 5 mln zł będzie kosztowała budowa nowej drogi przeciwpożarowej wraz z drogą kołowania, które powstaną na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w podrzeszowskiej Jasionce.

 

Umowę w tej sprawie we wtorek podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, oraz Franciszek Kosiorowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów z Rzeszowa. To właśnie ta firma została wybrana na wykonawcę inwestycji.

W OKL-u studenci pilotażu odbywają praktyczne szkolenia lotnicze – rocznie ponad 100 osób. Absolwenci pilotażu potem pracują w polskich i europejskich liniach lotniczych. Przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej cztery lata temu uczelnia wybudowała pas startów i lądowań o długości 900 m i szerokości 30 m, który poprawił bezpieczeństwo szkoleń lotniczych.

Teraz Politechnika Rzeszowska przeprowadzi kolejną inwestycję, która także ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa szkolonych studentów. – Koniecznie jest pilne wybudowanie drogi ratowniczo-pożarowej i kołowania wzdłuż całego istniejącego pasa startów i lądowań – twierdzi Anna Worosz, rzecznik PRz.

Droga ratowniczo-pożarowa oraz kołowania wraz z dojazdami do pasa startowego będzie miała 10,5 m szerokości i 900 m długości. Inwestycja rozpocznie się lada dzień, a ich finał jest planowany na lipiec 2017 r. Budowa obu dróg będzie kosztowała 5,2 mln zł. Uczelnia dostała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dzięki nowej inwestycji statki powietrzne będą mogły szybko opuszczać drogę startową, gdy w tym samym czasie studenci pilotażu szkolą się na kilkunastu samolotach w Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce.

– Nowa droga ratowniczo-pożarowa i kołowania jest również konieczna dla skutecznego i szybkiego prowadzenia akcji ratowniczo-pożarowej w przypadku zaistnienia wypadków i katastrof lotniczych statków powietrznych OKL-u – dodaje Anna Worosz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. To bedzie chyba jedyne na swiecie szkolne lotnisko z droga kolowania. Az taki ruch tam maja czy moze chodzi o wydawanie pieniedzy publicznych na cos tak bezsensownego?

Comments are closed.