Zdjęcie: materiały zespołu FO SHO

Mało Wam dobrej muzyki podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2023? W niedzielę wieczorem wybierzcie się na Art Celebration i do fosy Zamku Lubomirskich, gdzie zagra m.in. afrykańsko-ukraiński zespół hip-hopowy FO SHO. 

Niedziela, 25 czerwca, jest ostatnim dniem ESK 2023. W programie zwraca uwagę 11. edycja koncertu Art Cebration, która odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ulicy Okrzei. 

Artyści dla wolności 

Koncert (początek o godz. 18:00) odbędzie się pod hasłem „Art for freedom”. – Bo wierzymy, że sztuka może pomagać w walce o wolność – mówi Bartłomiej Skubisz, współtwórca Art Celebration.

W koncercie weźmie udział 25 artystów z Polski i Ukrainy. Symbolicznym wsparciem dla Ukrainy w zmaganiach z rosyjskim agresorem będzie występ ukraińskiego zespołu KINVA z gościnnym występem tancerki Magdaleny Widłak.

Kinva to muzyczna kolaboracja Anastasiji Litvinyuk, Igora Hnydyna i Romana Chraniuka, znakomitych ukraińskich muzyków. Ich muzyka to jazzowe interpretacje tradycyjnych ukraińskich pieśni w nowoczesnych jazzowych aranżacjach z elementami wokalnymi.

Anastasija Litvinyuk, Igor Hnydyn i Roman Chraniuk poznali się we Lwowie. W innej rzeczywistości. Dziś mieszkają w Warszawie. Zabierają w podróż do różnorodnej kulturowo, magicznej Ukrainy, a przede wszystkim jednoczą ludzi w dźwiękach i przeżyciach.

Fot. Materiały zespołu. Na zdjęciu grupa Kinva

Na Art Celebration wystąpi Ziółek Quartet. Zespół ma za sobą zwycięstwa we wszystkich najważniejszych konkursach jazzowych w Polsce. W 2020 r. wygrał Jazz Juniors i Blue Note Poznań Competition, a w 2021 konkurs na Indywidualność Jazzową Jazzu nad Odrą.

– Ziółek Quartet to młoda siła polskiego jazzu – zapowiada Batłomiej Skubisz.

Zespół powstał z inicjatywy pianisty i kompozytora Grzegorza Ziółka. Ich muzyka, jak reklamują twórcy Art Celebration, łączy w sobie nieposkromioną energię z wyrafinowaną estetyką formy, a całość dopełniona jest tajemniczą aurą i słowiańskim duchem.

Podczas koncertu zagra także legendarny zespół jazzowo-rockowy Young Power – Freedom, który tworzy m.in. czołowy polski flecista Krzysztof Popek. Wystąpi w nowym, odświeżonym, 15-osobowym składzie.

Na scenie zagrają: Jorgos Skolias, Marcin Pospieszalski, Krzysztof Popek, Antoni Ziut Gralak, Grzegorz Kapołka, Włodzimierz Kiniorski. Do tego, topowi muzycy polskiego jazzu: Marta Wajdzik, Jerzy Małek, Paweł Dobrowolski i Cyprian Baszyński.

Oprócz jazzu, w programie pojawią się elementy reggae i psychodelicznego rocka. 

Pamięć o Zbigniewie Jakubku 

Tegoroczna edycja Art Celebratrion jest wyjątkowa także dlatego, że koncertu nie doczekał Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, kompozytor, pedagog, współtwórca Art Celebration, który, po walce z ciężką chorobą, zmarł 1 maja br.

Niedzielny koncert będzie dedykowany pamięci Zbigniewa Jakubka, a przyszłoroczna edycja ma być w całości poświęcona jego twórczości. Tak przynajmniej chciałby Bartłomiej Skubisz, który z Jakubkiem tworzył Art Celebration.

– Czuję się trochę „osierocony”. Jeżeli będzie wola, to chcielibyśmy, aby na przyszłorocznej edycji koncertu wystąpili artyści, którzy byli związani ze Zbigniewem Jakubkiem – mówi Skubisz. Pamięć o muzyku zostanie też uczona wystawą fotografii w Galerii WDK. 

Choć na niedzielny koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia, które rozdawała Estrada Rzeszowska, to ci, którzy się na nie nie załapali, niech nie tracą nadziei na udział w koncercie. Często są jeszcze wolne miejsca w ostatniej chwili. 

Koncertu będzie można posłuchać także nie wychodząc z domu – na żywo będzie transmitowany na facebookowych profilach Art Celebration i Estrady Rzeszowskiej. 

FO SHO na scenie Electro East

W niedzielny wieczór warto się także wybrać do fosy Zamku Lubomirskich. Na scenie Electro East o godz. 21:00 wystąpi „Pejdżer”, rzeszowski rymokleta wywodzący się ze składu Nature Of Sick Humans (NSH). 

„Pejdżer” rymowane frazy scala z barwą brzmień: od elektronicznych poprzez żywe po klasycznie samplowane podkłady. Na scenie pojawi się także DJ MRK – członek rzeszowskiej grupy NSH, występujący również z Agą Walczak oraz Matim Ważnym. 

Gwiazdą wieczoru będzie natomiast FO SHO. To afrykańsko-ukraiński projekt hip-hopowy tworzony przez trzy siostry: Betty, Mariam i Zion. Projekt powstał w Charkowie w 2019 roku, kiedy formacja zadebiutowała na rynku fonograficznym z utworem „Xtra”.

Artystki mają pochodzenie afrykańskie. Na co dzień mieszkają w Kijowie i Charkowie. Już od najmłodszych lat były związane z muzyką: Mariam i Zion w młodym wieku rozpoczęły naukę gry na instrumentach. Brały udział w ukraińskich eliminacjach do Eurowizji w 2020 r

Betty, Miriam i Siony Endale pokazują swoje unikalne kulturowe zaplecze i styl. Ich muzyka jest symbiozą współczesnych gatunków od trapu do hip hopu. Lubią też łączyć inne style, od R’n’b do rocku. Zespół przygotowuje się do wydania debiutanckiego albumu.

Koncert FO SHO rozpocznie się o godz. 22:15. Wstęp bezpłatny. 

 

Niedziela (25 czerwca) na ESK

– 9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– 10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 10:00 – 19:00 – „Sound of Space Debris” instalacja audio-wizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice

– 12:00 – 18:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12:00 – 18:00 –  Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie

– 12:00   – 18:00 –  Wystawa „Horyzont”, BWA w Rzeszowie

– 12:00 – 19:00 – W Rytmie Wschodu, Fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria Pod Ratuszem

– 12:00 – 21:00 – Wschód Wina, Aleja Lubomirskich

– 12:00 –  21:00 – Bitwa o Wschód Dance Contest, Klub Festiwalowy – fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 23:00 – Strefa chillout, fosa Zamku Lubomirskich

– 12:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich

– 13:00  – 17:00 – SMYK ARENA, fontanna multimedialna

– 13:00  – 17:00 – W Krainie Słowiańskich Inspiracji, fontanna multimedialna, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl

– 13:00 – 20:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, 1 LO w Rzeszowie

– 15:00 – 16:00  – spotkanie z Katarzyną Korzeń, autorką książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie” w ramach projektu Wschód Wina, Galerii r_z, ul. 3 Maja 16

– 16:30 – 18:00  – Gwiazda Kopernika, Muzeum Dobranocek, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 18:00 –  21:00  –  ART CELEBRATION, WDK, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 19:30 –  21:00  – VOICES OF THE COSMOS, specjalny projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

– 21:00 – 23:15 –  ELECTRO EAST, Fosa Zamku Lubomirskich:

– 21:00 – 22:00 – PEJDŻER + DJ MRK

– 22:15 – 23:15 – FO SHO 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama