50 portretów autorstwa największych polskich malarzy na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (ul. 3 Maja 19). Ostatni dzień wystawy. Początek o 14:00. Cena biletu wstępu wraz z oprowadzaniem: 15 zł.
“Portretowe ujęcia” – ostatni dzień
Ekspozycja „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku” została przygotowana z okazji jubileuszu 90. lat istnienia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Wystawa prezentuje 50 portretów wykonanych na podłożu papierowym w różnych technikach, m.in. akwareli, gwaszu, pasteli, kredki, sangwiny, ołówka, węgla i tuszu, a także piórkiem, lawowane oraz w technikach łączonych.

Największe sławy malarstwa polskiego
Wśród autorów zaprezentowanych prac znalazł się m.in. Henryk Rodakowski, Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Artur Grottger, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, Tadeusz Makowski, Zygmunt Waliszewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy.
Kuratorka wystawy, kustosz Maria Stopyra zwróciła uwagę, że na przestrzeni lat artyści polscy bardzo często podejmowali w swej twórczości portret, „czyli jeden z najżywotniejszych tematów w dziejach sztuki”.
Eksponowane niezwykle rzadko
– Uwieczniali zarówno znane, jak i anonimowe postacie, w ujęciach pojedynczych, a także zbiorowych, w rozmaitych formatach i technikach. Interesującym przykładem są kameralne portrety konne – zauważyła kustosz.
Dodała, że prezentowane dzieła są, z różnych względów, eksponowane niezwykle rzadko, a zatem wystawa jest doskonałą okazją do obejrzenia dzieł mistrzów, niedostępnych na co dzień.
Ekspozycję można oglądać do 30 marca.(PAP)
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)
![“Oszukać przeznaczenie” na DK19. Fotografie z kolizji wskazują, że zadziałały tu siły wyższe [ZDJĘCIA] OSP KSRG Połomia](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdarzenia-na-DK19-polomia-07-218x150.jpg)



![Tusk w Rzeszowie. Premier ogłosił, że Polska i Ukraina zbudują “armadę dronową” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/expo-ukraina-rzeszow-tusk-2-218x150.jpg)




![Biblioteka Nowa, czyli „MAKI”. Prezydent Fijołek ogłasza plany wielkiej inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/biblioteka-nowa-218x150.jpg)

![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)







