Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Brawurowa jazda, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu – na to szczególnie będą reagować policjanci. Od piątku na poniedziałku na podkarpackich drogach trwa policyjna akcja „Ostatni weekend wakacji”.

Od piątku na drogach w całym kraju jest więcej policyjnych patroli – na głównych trasach, także tych wjazdowych i wyjazdowych z miast. Podkarpaccy policjanci są wysyłani na drogi, gdzie ruch jest największy.

– Funkcjonariusze będą ułatwiać jazdę, organizować objazdy oraz ręcznie kierować ruchem, gdy pojawią się zatory czy utrudnienia związane choćby ze zdarzeniami drogowymi. Będą dyscyplinować tych kierowców, którzy przekraczają prędkość lub w inny sposób łamią przepisy ruchu drogowego – ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

Zapowiada jednocześnie, że funkcjonariusze zdecydowanie będą reagować na przypadki brawurowej jazdy, nieprawidłowego wyprzedzania wolniej jadącej kolumny pojazdów, czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.

Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny samochodów oraz to czy pasażerowie – zwłaszcza dzieci – podróżują zgodnie z zasadami, mają zapięte pasy bezpieczeństwa czy są w fotelikach. Kierowcy muszą liczyć się także z kontrolą stanu trzeźwości.

Podczas akcji na drogach będzie więcej radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz ręcznymi miernikami prędkości.

Policja przypomina, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, czy przygotowania pojazdu do podróży.

– Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły, co może prowadzić do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji do tragedii – podkreśla KWP Rzeszów. 

Warto też pamiętać, pogoda może gwałtownie się zmieniać. Zadbajcie również o nasz samochód, uzupełnicie płyny, sprawdźcie światła, ciśnienie w kołach. – Zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, koniecznie róbmy przerwy na odpoczynek – radzą podkarpaccy policjanci.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama