Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Ósme miejsce zajmuje obecnie rzeszowski Dąb Fredry w konkursie na Drzewo Roku 2021. Głosy można oddawać do końca czerwca do północy. 

Dąb Fredry, który w czerwcu 2019 roku Irena Paterek i Irena Cymbalista ocaliły od wycinki, jest jednym z 16 drzew z całej Polski, które biorą udział w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2021 Klubu Gaja. Ratusz planował usunąć 200-letnie drzewo, aby zmodernizować drogi w centrum. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.

Głosowanie na Drzewo Roku 2021 trwa do końca czerwca do północy. 16 finałowych drzew wybrało jury z blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez mieszkańców lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i cenić. 

Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Zwycięzcę poznamy już 1 lipca. Wśród finałowych drzew tegorocznego konkursu znalazły się dęby i wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. 

Końcówka głosowania zapowiada się niezwykle emocjonująco. Obecnie na prowadzenie zdecydowanie wysunęły się dwa dęby: Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej oraz Dąb z Lublina. Dogania je Strażnik Kopalni z Sosnowca i Kasztan jadalny w Raptach Śląskich. Ale wynik może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od naszych głosów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszowski Dąb Fredry aktualnie zajmuje ósme miejsce. Według stanu na tę chwilę oddano na niego 668 głosów. To z drzew, które uzyska największe poparcie internautów, zdobędzie tytuł Drzewo Roku 2021 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2022 roku.

– W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – wyjaśnia Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. 

Głosowanie trwa na stronie www.drzeworoku.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama