Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News
Reklama

Ósme miejsce zajmuje obecnie rzeszowski Dąb Fredry w konkursie na Drzewo Roku 2021. Głosy można oddawać do końca czerwca do północy. 

Dąb Fredry, który w czerwcu 2019 roku Irena Paterek i Irena Cymbalista ocaliły od wycinki, jest jednym z 16 drzew z całej Polski, które biorą udział w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2021 Klubu Gaja. Ratusz planował usunąć 200-letnie drzewo, aby zmodernizować drogi w centrum. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.

Głosowanie na Drzewo Roku 2021 trwa do końca czerwca do północy. 16 finałowych drzew wybrało jury z blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez mieszkańców lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i cenić. 

Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Zwycięzcę poznamy już 1 lipca. Wśród finałowych drzew tegorocznego konkursu znalazły się dęby i wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. 

Końcówka głosowania zapowiada się niezwykle emocjonująco. Obecnie na prowadzenie zdecydowanie wysunęły się dwa dęby: Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej oraz Dąb z Lublina. Dogania je Strażnik Kopalni z Sosnowca i Kasztan jadalny w Raptach Śląskich. Ale wynik może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od naszych głosów.

Rzeszowski Dąb Fredry aktualnie zajmuje ósme miejsce. Według stanu na tę chwilę oddano na niego 668 głosów. To z drzew, które uzyska największe poparcie internautów, zdobędzie tytuł Drzewo Roku 2021 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2022 roku.

– W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – wyjaśnia Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. 

Głosowanie trwa na stronie www.drzeworoku.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: